Amiové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Amiové
Tchaj-wanTchaj-wan Tchaj-wan200 000 (2014)[1]
Jazyk(y)
amiština, standardní čínština
Náboženství
animismus, křesťanství, buddhismus

Amiové (čínsky: znaky 阿美族), vlastním názvem Pangcah, jsou nejpočetnější ze šestnácti celostátně oficiálně uznávaných etnických skupin původních obyvatel Tchaj-wanu. Při sčítání v roce 2014 se k nim přihlásilo okolo 200 000 osob. Patří k austronéským národům, jejichž nejbližšími příbuznými jsou Filipínci. Hovoří amištinou, která se zapisuje latinkou. Tradičně obývají jihovýchodní část ostrova Tchaj-wan, především údolí Chua-tung a poloostrov Cheng-čchun a dále se dělí se do pěti geografických podskupin.[1][2] Věnují se převážně rybolovu a pěstování batátů, arekových ořechů, prosa a rýže. Původně obývali velké vesnice, které měly až přes tisíc obyvatel, avšak stále častěji se stěhují do měst, kde splývají s většinovou chanskou populací.

Společnost Amiů je tradičně matrilineární, majetek dědí nejstarší dcera.[3] Jejich původní víra byla založena na víře v nadpřirozené bytosti, zvané kawas, většina Amiů však postupně přijala křesťanství. Proslulým zvykem je velká slavnost úrody Ilisin, konaná o červencovém nebo srpnovém úplňku.[2][4] Amijský folklór proslavila manželská dvojice Difang a Igay Duana, jejichž zpěv použila skupina Enigma ve skladbě „Return to Innocence“, hrané v televizních upoutávkách na Letní olympijské hry 1996.[5]

Významní Amiové[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Amis. Digital Museum of Taiwan Indigenous Peoples [online]. [cit. 2021-01-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-01-26. (anglicky) 
  2. a b Explore Taiwan's Indigenous Tribes [online]. [cit. 2021-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Britannica Dostupné online
  4. Round Taiwan Round Dostupné online
  5. Discogs Dostupné online

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]