Aminoalkoholy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Aminoalkoholy jsou organické sloučeniny, které mají v molekule alespoň jednu aminovou i hydroxylovou skupinu navázanou na alifatický či alicyklický uhlovodíkový řetězec. Mohou obsahovat primární (-NH2), sekundární (-NHR) nebo terciární (-NRR') aminové skupiny. Jejich nejvýznamnější skupinou jsou alkanolaminy odvozené od alkanolů (necyklických nasycených alkoholů).

2-Aminoalkanoly[editovat | editovat zdroj]

Strukturní vzorec ethanolaminu, aminoalkoholu odvozeného od ethanolu

Významnou skupinou aminoalkoholů jsou 2-aminoalkoholy; často vznikají reakcemi aminů s epoxidy. Některé z těchto látek se používají jako rozpouštědla či vysokovroucí zásady a nebo jako meziprodukty při syntetických reakcích.[1]

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Betablokátory[editovat | editovat zdroj]

Jedna ze skupin betablokátorů se často nazývá alkanolaminové betablokátory. K těmto látkám patří mimo jiné:

Přírodní látky[editovat | editovat zdroj]

Většina bílkovin a peptidů obsahuje jak aminové, tak i alkoholové funkční skupiny. Dvě běžné aminokyseliny lze zařadit mezi aminoalkoholy, jsou to serin a hydroxyprolin.

Vznik aminoalkoholů z aminokyselin[editovat | editovat zdroj]

V podstatě každá aminokyselina může být hydrogenována za vzniku příslušného aminoalkoholu, například z prolinu takto vznikne prolinol a z valinu se vytvoří valinol.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alkanolamine na anglické Wikipedii.

  1. Matthias Frauenkron; Johann-Peter Melder; Günther Ruider; Roland Rossbacher; Hartmut Höke. Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. Weinheim: Wiley-VCH, 2002. ISBN 3527306730. Kapitola Ethanolamines and Propanolamines.