Amfidromia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Amfidromia (řec., obcházení, obíhání) bylo ve starém Řecku rituální přijetí novorozence do rodiny a rodu. Několik dní po porodu se dítě nosilo v průvodu kolem domácího ohniště (odtud jeho název), zasvěceného bohyni Hestiá, a představovalo se tak zemřelým předkům. Podle některých přitom dostávalo i jméno.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Popis obřadu se v různých pramenech liší. Podle středověké byzantské encyklopedie Suda[1] se slavnost konala pátý den po narození. Nad vchodem do domu se zavěšovala olivová větvička, pokud se narodil chlapec, a pentle, pokud to bylo děvče. Ženy, které pomáhaly při porodu, se nejprve rituálně očistily, a v průvodu nesly novorozené dítě okolo ohniště. Příbuzní a pozvaní hosté přinášeli dárky (hlavně pečené sépie) a podle jedné poznámky se přitom pilo nesmíšené víno.

Podle Aristotela se slavnost konala sedmý den. Suda kromě toho popisuje ještě slavnost dekaté (desátý den),[2] kdy dítě přijal otec a dal mu jméno. Tím bylo teprve definitivně rozhodnuto, že dítě je legitimní a že nebude odloženo.[3] Zda se jedná o dvě odlišné slavnosti, anebo jen varianty téhož v různých místech a společenských vrstvách, není jisté.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Amphidromia na anglické Wikipedii a Amphidromia na německé Wikipedii.

  1. Suda, heslo amfidromia, alfa 1722.
  2. Suda, heslo dekaté, delta 181.
  3. J.-M. Roubineau, Les cités grecques. Paris: PUF 2015, str. 341n.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J.-M. Roubineau, Les cités grecques. Paris: PUF 2015.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]