Amerika (Karlštejn)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Amerika (Mořina))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amerika
Letecký pohled na samotu, v pozadí lom Velká Amerika
Letecký pohled na samotu, v pozadí lom Velká Amerika
Lokalita
Charaktersamota
ObecKarlštejn
Zeměpisné souřadnice
Amerika
Amerika
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amerika je název samoty, nacházející se od roku 1861 na náhorní planině nedaleko od obcí Bubovice, Mořina a Karlštejn, v katastrálním území Budňany městyse Karlštejn. Název se později ujal i pro některé okolní vápencové lomy.

Samota byla založena 1. listopadu 1859, kdy ji dostal do pachtu pod názvem „Kadluvtýnská Kopanina, tzv. Amerika“ na 11 let Josef Habětín, rychtář z nedaleké Mezouně. Hospodářské budovy byly postaveny v roce 1861 po vymýcení okolního lesa. V té době spadaly pozemky pod karlštejnské panství. Na konci 19. století pak spravoval pozemky c. k. Ústav šlechtičen. Pacht byl postupně prodlužován a v roce 1926 rodina statek i pozemky vykoupila. Počátkem 50. let byla usedlost kolektivizována a přičleněna do JZD Bubovice, majitelé se ale o hospodářství nadále starali coby družstevníci. Po roce 1989 se usedlost opět osamostatnila. Samota, nepřetržitě spravovaná rodinou původních pachtýřů (nyní již pátá a šestá generace), slouží dodnes jako zemědělská usedlost.

Původní usedlost neměla až do roku 1932 vlastní zdroj pitné vody. Voda se dovážela z Královské studánky, ležící na cestě do Srbska. Místní hospodáři měli povinnost vozit vodu i pro nedalekou hájovnu, postavenou počátkem 20. století. Tato povinnost zanikla až v roce 1981.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Amerika na Wikimedia Commons
  • Někdejší Kadluvtýnskou kopaninu známe jako atraktivní Ameriku – Berounský deník, 9.9.2000, str. 5