Americká tragédie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Americká tragédie (anglicky An American Tragedy) je román amerického spisovatele Theodora Dreisera z roku 1925. Příběh vypráví o splnění tzv. amerického snu. Základní fakta románu odpovídají skutečnosti.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdina Clyde Griffith je chudý a obyčejný člověk, touží však po bohatství a ženách. Přichází do typického amerického průmyslového města 20. let 20. století, jeho strýc jej zaměstná ve své továrně na prádlo, kde se seznámí s dělnicí Robertou, ze začátku ji má opravdu rád, později ji využívá pouze k svému uspokojení. Časem se seznámí s dcerou milionáře a chce se s Robertou rozejít, ta se mu svěří s tím, že je těhotná. Clyde se snaží najít nějaký způsob, jak Robertě od dítěte pomoci. Zároveň rozvíjí svůj vztah s bohatou dívkou, má možnost oženit se s ní. Robertu pozve na vyjížďku na lodičce, ona se domnívá, že dostane nabídku k sňatku, Clyde ovšem vymyslel ďábelský plán, jak se Roberty zbavit. Nakonec ovšem zpanikaří, Roberta je částečně utopena a částečně se utopí sama. Přes velké plánování je Clyde odhalen, je souzen pro úkladnou vraždu, dostane trest smrti. Zemře na elektrickém křesle.

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOCHMANN, John L.. Match Point. The National Board of Review of Motion Pictures [online].  [cit. 2013-08-09]. Dostupné online.  (anglicky)