Ambrožovy prameny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ambrožovy prameny
Ambrožovy prameny
Ambrožovy prameny
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský
MěstoMariánské Lázně
Map
Zeměpisné souřadnice
Ostatní
Nadm. výška630 m n. m.
Přístupnostvolně přístupný
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních jsou slabě mineralizované železnaté kyselky s obsahem oxidu uhličitého a s vysokým obsahem železa. Tento pramen tvoří tři vývěry podobného chemického složení. Ambrožovy prameny vyvěrají ve třech vývěrech v prostoru mezi společenským domem Casino a Centrálními lázněmi.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Pro vysoký obsah železa se užívají u některých forem chudokrevnosti a pro svůj diuretický účinek také při onemocnění močových cest, zejména při lithiáze. Pro své močopudné účinky se používá k léčbě onemocnění ledvin. Pramen je volně přístupný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ambrožův pramen byl pojmenován podle opata tepelského kláštera z 18. století – Jeronýma Ambrože, který usiloval o zpřístupnění těchto zdrojů nemocným lidem. Dříve se mu také říkalo pramen Lásky. Prameny lásky se rozdělují: 1. vývěr – pro svobodné, 2. vývěr – pro vdané a ženaté a 3. vývěr – pro rozvedené, je tedy potřeba pít ze správného pramene.[1] První zmínka je z roku 1760. Pramen byl zachycen roku 1807. Roku 1812 byl překryt dřevěným pavilónkem empírového slohu. V roce 1826 tu byl postaven novogotický zdobený dřevěný pavilón, který sloužil až do roku 1925. Poté tu byla zbudována dnešní úprava místa se třemi vývěry pramene v prohlubni parku vedle Centrálních lázní.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KŘÍŽEK, Vladimír. Mariánské Lázně: Přírodní zdroje a jejich léčebný význam. Praha: Státní zdravotnické nakladatelství,, 1958. 
  2. ŠVANDRLÍK, Richard. Hamelika. In: ŠVANDRLÍK, Richard. vlastivědné materiály Mariánskolázeňska. Mariánské Lázně: Kulturní a společenské středisko, 1984.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]