Amboise (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámek Amboise
Základní informace
Slohinternacionální gotika
Poloha
Adresaplace du Château, Amboise, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památkyPA00097503
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Amboise (francouzsky Château d'Amboise) je zámek ve francouzském městě Amboise na Loiře v departementu Indre-et-Loire. Patří ke kulturně-historicky nejdůležitějším zámkům na Loiře a byl rezidencí francouzských králů z dynastie Valois. Je klasifikován jako francouzská historická památka.

V zámecké kapli sv. Huberta se nachází hrobka, v níž jsou údajně uloženy ostatky Leonarda da Vinci.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek na skále nad městem je postaven na základech středověkého hradu, který patřil po více než čtyři století rodu Amboise. Král Karel VII. Francouzský (vládl v letech 14221461) hrad zkonfiskoval v roce 1434 během stoleté války, dal udělat první velké stavební úpravy a sídlil tady se svým dvorem. Během francouzské renesance pak objekt sloužil jako rezidence dalších králů.

Po roce 1490 Karel VIII. Francouzský (vládl v letech 14831498) nechal podstatně rozšířit park a přebudovat staré hradní zdi a budovy. I když zámek na první pohled působí jako hrad, byl jedním z prvních, u nichž byly použity renesanční prvky. Král, který si přál moderní rezidenci, v zimě sám dohlížel na stavební práce, a pověřil italského zahradního architekta Pacella da Merciogliano vytvořením prvního renesančního parku ve Francii. Nechal také postavit kapli svatého Huberta.

K dalším panovníkům, kteří v Amboise sídlili, patřili Ludvík XII. (vládl v letech 14981515, nechal postavit druhé křídlo) a František I. (vládl v letech 15151547).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Zámok Amboise na slovenské Wikipedii a Château d'Amboise na francouzské Wikipedii.

  1. Italové chtějí otevřít hrob Leonarda da Vinci. TÝDEN.cz [online]. 2010-02-01 [cit. 2022-08-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]