Amazoňan žlutobřichý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAmazoňan žlutobřichý
alternativní popis obrázku chybí
Amazoňan žlutobřichý v Sacramentu
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Řád papoušci (Psittaciformes)
Čeleď papouškovití (Psittacidae)
Rod Alipiopsitta
Binomické jméno
Alipiopsitta xanthops
(Spix, 1824)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amazoňan žlutobřichý (Alipiopsitta xanthops) je druh amazoňana z monotypického rodu Alipiopsitta, z čeledi papouškovitých. Tento druh vyhledává především polosuché savany Jižní Ameriky, především na území Brazílie.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Pár amazoňanů žlutobřichých v zajetí

Druh amazoňan žlutobřichý vyhledává především rozsáhlé polosuché savany s nízkými křovinami, suché stepi a stálezelené lesy. Obývanými zeměmi je především Brazílie, Bolívie nebo Paraguay. Právě polosuché savany jsou ale často ničeny, aby na jejich území vznikly plantáže k pěstování sóji či cukrové třtiny. Právě kvůli ničení jejich přirozeného prostředí byl amazoňan žlutobřichý zapsán na Červený seznam ohrožených druhů IUCN. Jinak se jedná o částečně tažný druh, který se v hejnech přemisťuje pouze v případě nedostatku potravy.

Jedinec s výraznou lysinkou na čele

Popis[editovat | editovat zdroj]

Amazoňan žlutobřichý je drobný papoušek zavalité postavy s velmi krátkým ocasem. Na délku má jeho tělo do 27 cm a jeho váha se pohybuje okolo 250 g. Jedná se tedy o jeden z menších druhů amazoňanů, pro srovnání; amazoňan modročelý může na délku mít až 38 cm. Jeho tělo je převážně zelené, přičemž místy se vyskytují i zářivě žlutá pera, u výjimek můžeme najít i oranžová až červená pera. Pohlavní dimorfismus je velmi nevýrazný, ale mladí jedinci se dají odlišit celkem lehce, jelikož jsou téměř celí zelení, bez příměsi žluté barvy. Dle zbarvení na břiše byly popsány dvě formy; zelenobřichá a žlutobřichá. I proto je název „žlutobřichý“ nepřesný a často i matoucí.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Tito ptáci se živí pupeny, květy, semeny a plody. S oblibou vyhledávají plody ledvinovníků, manga i kvajávy. Stejně jako jiné druhy amazoňanů, i tento hnízdí v dutinách stromů nebo skalních škvírách. Nepohrdnou ale ani opuštěnými termitišti. Žijí v menších hejnech do patnácti kusů. Jedná se o velmi plachý druh, který je těžké nejen rozpoznat, ale vůbec najít.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Amazoňan žlutobřichý byl poprvé popsán J. B. Spixem v roce 1824 pod názvem papoušek žlutolící (Psittacus xanthops). Po mnoha letech byl nakonec přeřazen do rodu amazoňan (pod latinským názvem Amazona xanthops). Následně bylo provedeno několik studií, které potvrdily příbuzenský vztah mezi amazonky z rodu Graydidascalus a Pionus, proto byl následně amazoňan žlutobřichý znovu přeřazen, tentokrát do monotypického rodu Alipiopsitta. Druhové jméno, xanthops, je tvořeno dvěma slovy: „žlutá“ (xanthos) a „tvář“ (ops).

V literatuře je možné najít i mnoho latinských synonym; Androglossa xanthops, Chrysotis hypochondriaca, Chrysotis xanthops a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yellow-faced parrot na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-17]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

PALKOVIČ, Lubomír. Amazoňan žlutobřichý v přírodě a lidské péči. Fauna. Roč. 2015, čís. 10, s. 6, 7, 8. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]