Amazing Grace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Píseň Amazing Grace v melodii New Britain

Amazing Grace (česky též „Úžasná milost“) je křesťanská píseň, jejíž slova napsal anglikánský kněz a bývalý kapitán otrokářské lodi John Newton a publikoval ji v roce 1779. Původní název písně byl „Faith's Review and Expectation“.

Melodie, podle které se píseň nejčastěji zpívá, se jmenuje New Britain, což je árie neznámého autora původem pravděpodobně z Irska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Newton napsal slova z vlastní zkušenosti. Vyrůstal bez jakéhokoli náboženského přesvědčení, ale jeho životní cesta byla tvořena různými zvraty a náhodami, které často dal do pohybu svou vlastní vzpupnou neposlušností. Byl přinucen vstoupit do Královského námořnictva a nakonec se podílel na obchodu s otroky. V březnu 1748 ho v noci na lodi "Greyhound" zastihla silná bouře a málem loď potopila. Bál se tak moc, až volal k Bohu o milost. Tento okamžik znamenal začátek jeho duchovního obrácení.

V roce 1756, kdy bydlel a pracoval v Liverpoolu, se začal sám učit latinu, řečtinu a teologii. On a jeho žena Polly, kterou si vzal v roce 1750, se ponořili do církevního společenství a Newtonova vášeň byla tak působivá, až mu přátelé navrhli, aby se stal anglikánským knězem. Byl však odmítnut biskupem z Yorku, kvůli tomu, že nemá vysokoškolské vzdělání[1], ačkoli pravděpodobnějším důvodem bylo jeho tíhnutí k evangelizaci a jeho styky s metodisty.[2] Newton pokračoval ve svém zanícení a poté, co byl povzbuzen svým přítelem, napsal o svých zkušenostech z obchodu s otroky a o svém obrácení. Hrabě z Dartmouthu, ohromen jeho příběhem, sponzoroval Newtona k vysvěcení.

V roce 1764 byl vysvěcen na Anglikánského kněze a stal se vikářem v Olney v hrabství Buckinghamshire v Anglii, kde začal psát písně s básníkem Williamem Cowperem. Amazing Grace byla původně napsána pro ilustraci kázání na Nový rok 1773. Není známo, zda existuje nějaká původní hudba, doprovázející tyto verše. V roce 1779 vyšla anonymně sbírka básní Newtona a Cowpera pod titulem Olney Hymns (Hymny z Olney), mezi 280 Newtonovými texty vyšla i báseň Faith's Review and Expectation později známá jen jako Amazing Grace.

V USA byla Amazing Grace populární během tzv. druhého velkého probuzení na začátku 19. století. V té době byla spojena s více než 20 melodiemi, ale v roce 1835 byla spojena s melodií "New Britain", ve které se nejčastěji zpívá a hraje dodnes.

Užití v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Píseň Amazing Grace se stala v americké kultuře ikonou a byla často užívána pro různé světské účely a marketingové kampaně. Píseň se dokonce stala součástí zpěvů hnutí Hare Krišna a byla upravena pro obřady kultu Wicca.[3] Zazněla také v několika filmech včetně filmů Alicin restaurant, První dáma country music a Silkwoodová a je na ni také odkazováno ve filmu Nezlomná vůle z roku 2006, který zdůrazňuje Newtonův vliv na předního britského odpůrce trestu smrti, Williama Wilberforce. Od roku 1954, kdy se melodie "New Britain" stala bestsellerem, je pro mnoho lidí píseň spojena s pohřby a pietními akty.[4]

Text písně[editovat | editovat zdroj]

Amazing grace! (how sweet the sound)
That saved a wretch like me!
I once was lost, but now am found,
Was blind, but now I see.

'T was grace that taught my heart to fear,
And grace my fears relieved;
How precious did that grace appear
The hour I first believed!

Thro' many dangers, toils, and snares,
I have already come;
'Tis grace hath brought me safe thus far,
And grace will lead me home.

The Lord has promis'd good to me,
His word my hope secures;
He will my shield and portion be
As long as life endures.

Yes, when this flesh and heart shall fail,
And mortal life shall cease;
I shall possess, within the veil,
A life of joy and peace.

The earth shall soon dissolve like snow,
The sun forbear to shine;
But God, who call'd me here below,
Will be forever mine.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Amazing Grace na esperantské Wikipedii a Amazing Grace na anglické Wikipedii.

  1. MARTIN, Bernard. John Newton: A Biography. London : William Heineman, 1950. S. 166–188. (anglicky)  
  2. AITKEN, Jonathan. John Newton: From Disgrace to Amazing Grace. [s.l.] : Crossway Books, 2007. S. 153–154. (anglicky)  
  3. TURNER, Steve. Amazing Grace: The Story of America's Most Beloved Song. [s.l.] : HarperCollins, 2002. ISBN 0-06-000219-0. S. 195–205. (anglicky)  
  4. TURNER, Steve. Amazing Grace: The Story of America's Most Beloved Song. [s.l.] : HarperCollins, 2002. ISBN 0-06-000219-0. S. 159. (anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]