Amato Ronconi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Amato Ronconi
Amato Ronconi
Amato Ronconi
Terciář
Datum narození1225
Místo narozeníSaludecio
Datum úmrtí8. května 1292
Místo úmrtíSaludecio
Svátek8. května
Blahořečen17. dubna 1776
Pius VI.
Svatořečen23. listopadu 2014
František
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev a další katolické církve ve společenství se Svatým stolcem.

Amato Ronconi (1225, Saludecio8. května 1292, Saludecio) byl italský katolický laik a člen Třetího řádu svatého Františka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1225 v Saludecio. Už v útlém věku se stal sirotkem a dětství strávil v bratrově rodině. Od svého mládí se rozhodl žít evangeliovým životem a v pravém františkánském duchu.

Často navštěvoval malé společenství, které založil svatý František z Assisi na vrchu Formosino, mezi Castello di Montegridolfo a Mondaino. Svatý František se stal inspirátorem pro kající život a život plný lásky.

Aby blíže následoval Františka, rozhodl se vstoupit do Třetího řádu svatého Františka. Žil se svojí sestrou Chiarou v domě Monte Orciaro, který jim poskytl starší bratr Girolamo, jako část otcového dědictví. Amátův dům se nacházel poblíž cesty, která vedla z Rimini, přes Urbino a poté do Říma. Jeho dům se stal útulkem pro pocestné, pro mnohé poutníky, kteří hledali pohostinnost. Amato je přijal a poskytl občerstvení. Pracoval na polích, získal tak dostatečné prostředky na to, aby podporoval útulek a pomáhal chudým.

I dnes tato instituce, dnes Dům pro starší, pokračuje v duchu praktické dobročinnosti bratra Amata k chudým a poutníkům. Sám Amato taktéž podnikal dlouhé poutě.

Dne 10. ledna 1292 se bratr Amato zbavil všeho svého majetku a daroval jej mnichům svatého Benedikta. Zemřel ve své cele 8. května 1292.

Blahořečen byl 17. dubna 1776 papežem Piem VI.. Dne 9. října 2013 byl vydán dekret o jeho heroických ctnostech a 15. dubna 2014 dekret o zázraku. Svatořečen byl 23. listopadu 2014 papežem Františkem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]