Amélie Orleánská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amélie Orleánská
portugalská královna
Portrét zřejmě z let 1886-1888
Portrét zřejmě z let 1886-1888
Doba vlády 1889 - 1908
Manžel Karel I. Portugalský
Narození 28. září 1865
Twickenham, Velká Británie
Úmrtí 25. říjen 1951
(ve věku 86 let)
Le Chesnay, Francie
Předchůdce Marie Pia Savojská
Následník -
Dynastie Bourbon-Orléans
Otec Filip Orleánský
Matka Marie Isabela Orleánská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amélie Orleánská (portugalsky Maria Amélia de Orleães, 28. září 186525. říjen 1951) byla poslední portugalská královna, manželka Karla I. Portugalského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Portugalská královna[editovat | editovat zdroj]

Obraz z roku 1905, Vittorio Matteo Corcos

Amélie byla nejstarší dcerou hraběte z Paříže Filipa Orleánského a Marie Isabely Orleánské. V roce 1886 se vdala za portugalského prince Karla z dynastie Braganza-Sasko-Koburg-Gotha a spolu pak měli tyto děti:

Karel se stal králem v roce 1889. V té době klesala podpora portugalské monarchie vzhledem ke špatnému stavu ekonomiky a průmyslu. Amélie jako královna zastávala aktivní roli a poněkud se jí dařilo zmírnit rostoucí kritiku monarchie díky své osobní popularitě, i když sama někdy sklízela kritiku na vlastní účet.

Aktivně se účastnila mnoha sociálních a charitativních projektů, které se například týkaly prevence a léčby tuberkulózy. Byla pokládána za méně formální osobu, než byla její tchyně Marie Pia, a popisována jako vlídná a klidná žena. Naučila se dobře portugalsky. Zajímala se o literaturu, operu a divadlo a sama malovala. Během nepřítomnosti svého manžela v roce 1895 sloužila coby regentka. V roce 1902 podnikla plavbu po Středomoří, která sklidila kritiku jako příliš nákladná.

Atentát[editovat | editovat zdroj]

1. února 1908 se královský pár s oběma syny vracel z vánočního oddechu na venkovském sídle Vila Viçosa do hlavního města. Na Palácovém náměstí zaútočili na jejich vůz automatickými zbraněmi dva revoluční republikáni. Král Karel zemřel na místě a starší syn Ludvík Filip byl smrtelně raněn. Mladší syn Manuel byl zraněn kulkou do ramene, královna (která se mladšího syna snažila chránit) byla jako zázrakem nezraněna. Oba atentátníky na místě zastřelila královská stráž.

V exilu[editovat | editovat zdroj]

Hned druhého dnes se tak princ Manuel v 18 letech stal králem Portugalska, ale počátkem října 1910 byl revolučním převratem svržen. Amélie spolu se zbytkem královské rodiny opustila Portugalsko. Většinu zbytku života strávila ve Francii. Během II. světové války ji portugalská vláda pozvala do země zpět, ale Amélie odmítla. Naposledy Portugalsko navštívila v roce 1945.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amélie of Orléans na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Portugalská královna
Předchůdce:
Marie Pia Savojská
1889 - 1908
Amélie Orleánská
Nástupce:
-