Alto Catumbela

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alto Catumbela
Poloha
Souřadnice
Stát Angola Angola
Rozloha a obyvatelstvo
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alto Catumbela je malé městečko v Angole na trati CFB v okrese Ganda, v provincii Benguela, směrem do sousední provincie Huambo.

V roce 1956 tam byla založena celulózka na zpracování eukalyptového dřeva a výrobu celulózy a papíru. Po odchodu Portugalců z Angoly v roce 1975 a 1976 bylo nutné provést velkou rekonstrukci továrny. Smlouvu na obsazení technickým týmem podepsala Angola s ČSSR. Od roku 1977 v továrně CCPA pracovali českoslovenští odborníci. Ráno 12. března 1983 bylo městečko přepadeno vojsky UNITA a 66 československých občanů bylo uneseno a vzato do zajetí. Tím československá účast na technické pomoci v místě skončila.

V současné době (2009) tam působí ve spolupráci s angolským podnikatelem O. Dovalou pracovníci české firmy Pilous z Brna kteří mají licenci na kácení eukalyptů. V majetku bývalé továrny CCPA bylo 85.000 ha eukalyptových lesů. Ty jsou dnes přerostlé a vzhledem k malému možnému využití této dřeviny se řežou na desky a exportují.

Zmíněná činnost pracovníků firmy Pilous byla na jaře 2010 zastavena guvernérem provincie Benguela! Objevily se nesrovnalosti ve smlouvách, respektive v jejich dodržování. Lesy nebyly rekultivovány a těžbu tam vykonávaly i dvě další firmy, jedna dokonce bez licence! Z české účasti zbyly spíše oči pro pláč. Investice do těžby byly ztrátové i díky špatnému managementu!

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]