Alto Catumbela

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Alto Catumbela
Poloha
Souřadnice
Stát Angola Angola
Rozloha a obyvatelstvo
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alto Catumbela je město nacházející se v angolské provincii Benguela. Portugalci zde na konci 18. a počátku 19. století postavili pevnost Forte de São Pedro. Dnes je pevnost ve zchátralém stavu, ale je plánovaná její obnova a proměna v muzeum. Alto Catumbela byla do roku 2011 pouze obec, součást města Lobito. Po roce 2011 se stala samosprávným městem.[1][2]

V roce 1956 byla ve městě založena továrna Companhia de Celulose e Papel de Angola na zpracování eukalyptového dřeva pro výrobu celulózy a papíru. Po odchodu Portugalců z Angoly byla v roce 1975 a 1976 provedena rekonstrukce továrny. Smlouvu na obsazení technickým týmem podepsala Angola s Československem. Od roku 1977 v továrně Companhia de Celulose e Papel de Angola pracovali českoslovenští odborníci. Ráno 12. března 1983 bylo město přepadeno vojsky Národního svazu za úplnou nezávislost Angoly (UNITA), během přepadení unesli 66 československých občanů. Tím československá účast na technické pomoci v Angole skončila.

V roce 2009 zde spolupracovali s angolským podnikatelem O. Dovalou pracovníci české firmy Pilous z Brna, kteří mají licenci na kácení eukalyptů. V majetku bývalé továrny Companhia de Celulose e Papel de Angola bylo 85 000 hektarů eukalyptových lesů. Ty jsou dnes přerostlé a vzhledem k malému možnému využití této dřeviny se řežou na desky a exportují.

Zmíněná činnost pracovníků firmy Pilous byla na jaře 2010 zastavena guvernérem provincie Benguela. Objevily se nesrovnalosti ve smlouvách, respektive v jejich dodržování. Lesy nebyly rekultivovány a těžbu tam vykonávaly i dvě další firmy, jedna dokonce bez licence.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Município da Catumbela ganha nova escola primária (portugalsky)
  2. Governador aponta importância da ascensão da comuna da Catumbela a município (portugalsky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]