Přeskočit na obsah

Částečně bezmasá strava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Částečně bezmasá strava, známá také jako flexitariánská strava nebo semi-vegetariánská strava, je způsob stravování, který se vyznačuje konzumací rostlinné stravy s omezenou nebo příležitostnou konzumací masa. Flexitariáni mohou jíst maso jen několikrát týdně, jen příležitostně, nebo jen určité druhy masa, čímž se odlišují od vegetariánů, kteří se konzumace masa vzdávají úplně a ve všech jeho druzích (t.j. i ryb a vnitřností).

Rozdělení

[editovat | editovat zdroj]
 • flexitariánství neboli částečné vegetariánství – převážně vegetariánská strava, která povoluje občasnou konzumaci masa, flexitariáni často nejedí maso zvířat, která jsou chována v továrním prostředí, ale nejsou proti konzumování masa zvířat ulovených v divočině nebo chovaných na ekofarmách (v roce 2003 Americká dialektová společnost označila slovo flexitarián jako nejvýstižnější výraz pro člověka, který je vegetariánem s občasnou konzumací masa, v roce 2012 toto slovo přijal i mainstreamový slovník.)
 • semivegetariánství, polovegetariány se mohou někdy označovat lidé, kteří jí jen určité druhy masa,[1] jen v malé míře nebo jen v určitou dobu. Jsou také označováni nebo se sami označují za pseudovegetariány,[2] tedy rádobyvegetariány.
 • pescetariánství – pescetariáni nekonzumují maso savců (hovězí, vepřové, zvěřinu apod.) ani drůbež, ale konzumují ryby a ostatní živočišné produkty (mléko, vejce, med apod.)[1]
 • pollotariánství – pollotariáni odmítají maso savců a ryby, zatímco konzumují drůbeží maso a jiné živočišné produkty, základem je však rostlinná strava, často pro důvody lepšího zdraví, životního prostředí nebo food justice.
 • pescopollovegetariánství, pollopescetariánství – odmítají pouze maso savců
 • lessetariánství – způsob stravy, kdy se maso konzumuje méně než obvykle
 • vitariánství – strava založená na konzumaci potravin, které nebyly tepelně upraveny – kombinaci s veganstvím se říká vitariánství
 • makrobiotika – základem stravy je konzumace celozrnných obilnin, zeleniny a luštěnin – makrobiotická strava nemusí být vždy vegetariánská, protože může povolovat konzumaci ryb[3]
 • freeganství – absolutní bojkot ekonomického systému, který podle freeganů zneužívá lidi, zvířata a celou planetu – freegani definují tento životní styl jako o krok dále dovedené veganství, takže zjednodušeně místo toho, aby místo živočišných produktů kupovali rostlinné (jako vegani), nekupují žádné produkty – ohledně stravy to však neznamená, že freegani nekonzumují žádné živočišné produkty, přestože je to mezi nimi relativně častým jevem[4]
 • jogínská strava je způsob stravování, které se skládá především z ovoce, obilovin, zeleniny, luštěnin, ořechů, mléka, mléčných produktů a medu[5]
 • halal vegetariánství – kombinace halal stravy a vegetariánství[2]
 • planetární dieta – dieta vytvořená se záměrem poskytnout plnohodnotnou stravu pro celosvětovou populaci 10 miliard lidí, která by byla realizovatelná v rámci nosné kapacity planety a zároveň zmírnila rizika některých civilizačních onemocnění
Tabulka vybraných typů částečně bezmasé stravy
Červené maso Drůbež Ryby Vejce Mléčné výrobky Med
Pescetariánství
Ne
Ne
Ano
Ano
Ano
Ano
Pollotariánství
Ne
Ano
Ne
Ano
Ano
Ano
Pescopollovegetariánství
Ne
Ano
Ano
Ano
Ano
Ano

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Semi-vegetarianism na anglické Wikipedii.

 1. a b Státní zdravotní ústav. Potravinová pyramida v praxi. Národní zdravotnický informační portál [online]. Dostupné online. ISSN 2695-0340. 
 2. a b Vegetariánské často kladené dotazy na stránkách Mezinárodní vegetariánské unie (anglicky)
 3. Makrobiotická strava. www.makrobiotika.info [online]. [cit. 2011-08-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-08-15. 
 4. Co znamená "freegan"? na stránkách Freegan.info Archivováno 18. 2. 2010 na Wayback Machine. (anglicky)
 5. Jogínská strava (anglicky)

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
 • WILLETT, Walter; ROCKSRÖM, Johan; LOKEN, Brent; SPRINGMANN, Marco; LANG, Tim; VERMEULEN, Sonja; GARNETT, Tara, et al. Food in the Anthropocene: the EAT–Lancet Commission on healthy diets from sustainable food systems [online]. Elsevier, 2019-01-16, rev. 2020-10-01. Dostupné online. DOI 10.1016/S0140-6736(18)31788-4. (anglicky) 
 • KUNZOVÁ, Monika. Flexitariánství jako udržitelný způsob stravování – diplomová práce [online]. Brno: Masarykova univerzita, Lékařská fakulta, 2020-05 [cit. 2023-07-28]. Dostupné online. 
 • RAPHAELY, Talia; MARINOVA, Dora. Flexitarianism: Traditional Diets as Social Innovation for Sustainability. Visão Global Review. 2012, roč. 15. Dostupné online [cit. 2023-07-28]. (anglicky) 
 • RAPHAELY, Talia; MARINOVA, Dora. Flexitarianism: a more moral dietary option. International Journal of Sustainable Society. 2014, roč. 6, čís. 1/2, s. 189. Dostupné online [cit. 2023-07-28]. ISSN 1756-2538. DOI 10.1504/IJSSOC.2014.057846. (anglicky) 
 • VRECNÍKOVÁ, Anna. Environmentální aspekty výživy člověka - bakalářská práce [online]. Brno: Masarykova univerzita, Lékařská fakulta, 2018-05 [cit. 2023-07-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]