Alternativní budoucnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o politicko-geografickém žánru videí. O uměleckém směru využívajícího projekci pojednává článek Videomapping.

Alternativní budoucnost, častěji také mapping je žánr videí zejména na platformě YouTube vyobrazující většinou autorovu smyšlenou politickou situaci v určených obdobích na mapě. Děj se odvíjí od jednoho skutečného momentu, zbytek obsahu je domyšlený. Autoři tohoto žánru jsou odkazováni jako mappeři. Alternativní budoucnost slouží více pro zábavu než jako reálné predikce událostí v blízké budoucnosti a nejsou určena pro využívání jako odborné zdroje.

Název „alternativní budoucnost“ pro žánr pochází z nejčastěji využívané formy - série událostí v nadcházejících letech. Pod pojmem jsou ale zaštítěny i jiné formy, jako například alternativní historie kdy jsou alterovány události dávněji v minulosti, proto se doporučuje využívat spíše pojem mapping, nežli výše zmíněný. Pro zobrazení skutečných proběhlých událostí se používá spíše pojem historické mapování.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První forma mappingu na YouTube je datována do roku 2008 od autora MervueMeringue s jeho videem World War 1 and 2 Simulation With MS Paint. Jednalo se o alternativní historii a nikoliv budoucnost, každopádně tato forma si za 4 roky získala několik dalších následníků a roku 2012 již bylo klasifikováno asi 100 mapperů celosvětově. Celosvětová mapping komunita se do roku 2018, 10 let od prvního videa zařazeného do žánru exponenciálně rozrostla do řad až 30 000 mapperů ve všech jazycích světa a videa s miliony zhlédnutí.[1] Utvoření komunikující komunity napomohl hlavně vzrůst platformy Discord, neboť umožnila rychlé a aktivní spojení s ostatními, která nahradila do té doby nejvíce využívaný při YouTubu fungující Google+.[2]

Formy mappingu na internetu existovaly již před rokem 2008 jakožto fóra o alternativní historii, ty ale nejsou klasifikovány protože se nejednalo animovaný mapping.[3]

Znaky[editovat | editovat zdroj]

Příklad alternativní budoucnosti s užitím countryballs, znázorňující vlajky států na mapě.

Princip fikčních mapping videí funguje na personifikaci států, které mezi sebou vedou dialogy a na základě tohoto jevu je pak vyprávěn příběh videa. Videa mají formu nehybných snímků, v některých případech jsou propleteny i animacemi, většinou v nutnosti vyobrazit děj jinde, než na mapě. Dalšími důležitými hodnotami je odlehčení akcí a reakcí, kde je možný četný vznik válek, řady aliancí a obecně frakcí a celosvětových či regionálních sfér vlivu mocnějších států. Žánr je také lehce spojen s countrybally, jelikož jeho podobu využívá nesčetná řada autorů pro prezentaci vlajek států. Nejčastěji vyobrazovanou geografickou lokací je Evropa, jelikož je považována kvůli svým kulturním diverzitám jako oblast s nejlepšími podmínkami, ze stejných důvodů se také často volí jako oblast Asie.

Mapping videa nejčastěji vycházejí po dílech jakožto série, formy minifilmu se využívají více jako komplet. Hlavním jazykem je angličtina, následně se dělící do jiných jazykových skupin jako je mapping španělsky, polsky a další. I přesto že je YouTube nejtypičtější platformou pro žánr, dají se spatřit i formy na platformách jako je Amino nebo TikTok.[4]

Mapping v ČR a SR[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako mnoho v mnoha jiných jazycích, i v Česku a Slovensku existuje aktivní mapping komunita. Prvenství v mappingu česky drží kanál Jirka Vebr s prvním veřejně dostupným videem z roku 2015.[5] Do přelomů let 2019-20 existovala místní skromná komunita čítající okolo 1 000 aktivních diváků, než přišel tvůrce Countryballs CZ, kterému se dostalo mnohonásobně větší pozornosti a popularita žánru se zvedla na ~17 000 fanoušků (na základě počtu odběratel).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mapping. The Mapping Wiki [online]. [cit. 2021-05-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Discord. The Mapping Wiki [online]. [cit. 2021-05-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Mapping. TheFutureOfEuropes Wiki [online]. [cit. 2021-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Featured | Mapping - Polandball Amino Amino. Mapping - Polandball Amino | aminoapps.com [online]. [cit. 2021-05-16]. Dostupné online. 
  5. Jirka Vebr. Československá Mapperská Wikia [online]. [cit. 2021-05-16]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]