Alta Badia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Uvítací tabule lyžařského střediska Alta Badia

Alta Badia je lyžařské střediskoDolomitech v severní Itálii. Leží v horní části údolí Val BadiaJižním Tyrolsku. Zahrnuje území obcí Corvara, BadiaLa Val, přičemž je soustředěno především v okolí obce Corvana. Nachází se v nadmořské výšce okolo 2550 m n. m. na horském masivu Sella. Převýšení zde dosahuje až 1226 m. Většina obyvatel v okolí hovoří ladinštinou.

Alpské lyžování[editovat | editovat zdroj]

Horské masivy Sella (vlevo) a Sassongher

Lyžařské středisko Alta Badia je pravidelným pořadatelem závodů Světového poháru v alpském lyžování. Závody v obřím slalomu probíhají na sjezdovce Gran Risa a patří k nejnáročnějším v programu světového poháru. V sezóně světového poháru 2012/2013 byl prostor startu závodu umístěn v nadmořské výšce 1871 m n. m. a prostor cíle se nacházel v nadmořské výšce 1423 m n. m. poblíž La Villa.[1][2] Celkové převýšení zde dosahovalo hodnoty 448 m.[2]

Nedaleko skiareálu Alta Badia se nacházejí další známá lyžařská střediska, která pořádají závody světového poháru v alpském lyžování. Na západ přes průsmyk Gardena leží údolí a lyžařské středisko Val Gardena a východně přes průsmyk Valparola leží město a skiareál Cortina d'Ampezzo.

I když oblast je vhodná především pro sjezdové lyžování, nachází se zde i mnohakilometrové trasy a okruhy pro běžecké lyžování, například u obce San Cassiano.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alta Badia na anglické Wikipedii.

  1. La Villa [online]. alta-badia.org [cit. 2013-11-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Audi FIS Ski World Cup 2012–13; Alta Badia (ITA); 4th Men's Giant Slalom 1st Run [PDF]. Mezinárodní lyžařská federace, 2012-12-15 [cit. 2013-11-03]. S. 6. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]