Alois Eliáš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Řád Bílého lva Generál Ing. Alois Eliáš (29. září 1890 Praha-Vinohrady19. června 1942 Praha – Kobyliská střelnice) byl hrdina domácího odboje za II. světové války a předseda protektorátní vlády mezi léty 1939 a 1941). Za svou odbojovou činnost byl nacisty jako jediný premiér okupovaného státu popraven.

Eliáš vystudoval Císařsko-královskou českou vysokou školu technickou v Praze (dnešní ČVUT). Za I. světové války jako rakouský voják přeběhl v Haliči frontu a dostal se do ruského zajetí. Vstoupil do legií a ve Francii vystudoval důstojnickou školu. Bojoval u v u Verdunu. Po vzniku republiky se aktivně účastnil obsazování Těšínska.

Za první republiky byl po studiu francouzské vysoké válečné školy v generálním štábu a ve vedení Sokola. Od roku 1936 byl divizním generálem. Za II. republiky byl nejprve vysokým státním úředníkem, ve vládě Rudolfa Berana byl ministrem nově vytvořeného ministerstva dopravy. Po odstoupení Rudolfa Berana se stal ministerským předsedou protektorátní vlády.

Za okupace se ihned zapojil do podzemní vojenské organizace Obrana národa a stal se členem její rady starších. Od jara 1939 byl napojen na zahraniční odboj vedený prezidentem republiky Benešem a měl kontakty i s ostatními odbojovými skupinami jako například Politické ústředí, Petiční výbor Věrni zůstaneme a I. ilegální ústřední výbor KSČ. Po sloučení složek domácího odboje (s výjimkou komunistů) v ÚVOD (Ústřední vedení odboje domácího) byl činný i v něm.

Nový zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, který nastoupil do své funkce 27. září 1941, nechal v rámci první heydrichiády (stanného práva) okamžitě Eliáše zatknout. Eliáš byl odsouzen k trestu smrti za velezradu, zemězradu a podporu nepřítele, nicméně vykonání rozsudku bylo odloženo. Beneš vyzval protektorátního prezidenta Háchu, aby na protest ihned odstoupil. Ten to však neučinil, pouze požádal o milost pro Eliáše. Eliáš byl přesto popraven v rámci druhé heydrichiády (po atentátu na Heydricha).

Za komunistické totality byl Eliáš označován za kolaboranta. Jeho ostatky byly opatrovány jeho ženou a později uschovány u historika Tomáše Pasáka, poté u jeho manželky, které je následně předala pracovníkům Vojenského historického ústavu. 7. května 2006 byli spolu s Jaroslavou Eliášovou pohřbeni se všemi poctami v Národním památníku na pražském Vítkově.

Filmové záznamy
Předseda vlády Protektorátu Čechy a Morava
Předchůdce:
1939-1941
Alois Eliáš
Nástupce: