Alois Beer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alois Beer
AloisBeer(1833).jpg
Narození 27. února 1833
Dobruška, Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 10. října 1897 (ve věku 64 let)
Dobruška, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povolání spisovatel a malíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek pojednává o českém spisovateli a malíři. Možná hledáte: Alois Beer (1840), rakouský fotograf.

Alois Beer (27. února 1833, Dobruška[1]10. října 1897, Dobruška) byl český písmák a naivní malíř.

Život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval tři třídy německé školy, ve třinácti letech se již učil dřevosoustružníkem. Po vyučení v roce 1849 odešel na vandr do Vídně, kdy prošel řadu zemí Rakousko-Uherska. Navštívil Prahu, Vídeň, Štýrsko, Bavorsko, severní Itálii, Benátky, Veronu a Milán a Lublaň. V Lublani navštěvoval kursy malířství.

Po návratu do Dobrušky v roce 1858 si otevřel dřevosoustružnickou živnost. Sám píše, že byl "soustružníkem, řezbářem, pasířem, pozlatitelem, brejlařem a malířem". V roce 1862 se oženil a v roce 1863 koupil dům čp. 100 v Opočenské ulici. V roce 1869 umírá jeho první manželka a on se záhy žení podruhé. Druhé manželství ale nebylo příliš šťastné.

Beer byl velikým propagátorem technických novot. Jako první v Dobrušce například používal deštník. V prostředí malého města ale sklízel spíše posměch a byl považován za podivína. Časem proto zatrpkl. Na tom měly podíl i další okolnosti: nepříliš šťastné druhé manželství, neúspěch v podnikání, neporozumění sousedů i vlastních dětí. V roce 1886 přepsal svou živnost na syna a věnoval se malířství.

Podílel se na organizaci hospodářských a průmyslových výstav v Dobrušce v letech 1889 a 1892. Zde se mu dostalo uznání mimo jiné od pražského "světlojemníka" (rozuměj: fotografa) Jindřicha Eckerta, což mu nakonec získalo i jistý respekt u místních obyvatel.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Beerovo dílo představuje 65 sešitů kvartového formátu (celkem asi 3 500 stran obrázků a textu), které jsou uchovány ve Vlastivědném muzeu Dobruška. Vedle toho jsou snad dodnes roztroušeny jednotlivé Beerovy kresby po dobrušských domácnostech.

Toto dílo má nesmírnou dokumentační cenu vzhledem k tomu, že Beer do nejmenších detailů dokumentoval textem i obrazem obce, jednotlivé stavby, místní zvyky, události a slavnosti, řemeslnické postupy a nástroje a další detaily každodenního života druhé poloviny 19. století. Beer rovněž detailně zachytil podobu Dobrušky před a po velikém požáru 7. října 1866.

Dílo uchoval a městskému muzeu věnoval dobrušský hodinář Roubal. O jeho propagaci se pak zasloužil učitel Karel Michl, který vydal celkem čtyři výbory z Beerových sešitů a uspořádal výstavu v Občanské besedě v Praze v roce 1937. Zde bylo Beerovo dílo vysoce oceněno například Josefem Čapkem nebo Vladislavem Vančurou.

Sešity jsou digitalizovány a chystá se jejich vydání na CD.

Byl jedním z hlavních předobrazů Járy Cimrmana.[2]

Spisy[editovat | editovat zdroj]

Výbory z díla A. Beera, které připravil Karel Michl:

  • Nevděk (1936),
  • Lituji, že nejsem básník (1970), Praha : Odeon, 1970
  • Alois Beer na vandru (1973), Praha : Československý spisovatel, 1973
  • Památnosti mého podomování (1978), Hradec Králové : Kruh, 1978

Další stručný medailon Aloise Beera s několika ukázkami textů a obrázků z jeho deníků připravilo Městské muzeum v Dobrušce:

  • Jiří Mach editor: Alois Beer : kronikář, písmák a malíř, Dobruška : Muzeum Dobruška, 2005, ISBN 80-254-1199-0 (v publikaci neuvedeno)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FORST, Vladimír, a kol. Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. 1. A-G. Praha: Academia, 1985. 900 s. ISBN 80-200-0797-0. S. 175-176. 
  • Rothmeier, Christa, ed. Die entzauberte Idylle : 160 Jahre Wien in der tschechischen Literatur. Wien : Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, 2004, ISBN 3-7001-3261-1

Další zpracování Beerova díla[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]