Allegro (knihovna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Allegro
Logo
Logo knihovny
Logo
Vývojář Allegro developers
Aktuální verze 5.2.2 (12. prosince 2016)
Operační systém multiplatformní
Typ softwaru multimediální a herní SDK
Licence verze 4 Giftware
verze 5 zlib
Web liballeg.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Allegro je open source knihovna pro základní 2D grafiku, práci s obrázky, textový výstup, zvukový výstup, timery, matice, práci se soubory a velmi limitovaně s 3D grafikou. Název pochází z "Atari Low-Level Game Routines", v překladu Nízko úrovňová rutina pro hry na Atari.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Allegro napsal Shawn Hargreaves pro Atari začátkem 90. let 20. století. Když zjistil, že tato platforma upadá, tak přepsal Allegro roku 1995 na Borland C++ a DJGPP kompilátory. Podpora pro Borland C++ byla přerušena ve verzi 2.0, takže jediným podporovaným kompilátorem zůstal DJGPP. Shawn Hargreaves už nadále nepracuje na vývoji Allegra. Od verze 4.0 dokáže knihovna pracovat na operačních systémech DOS, Microsoft Windows, BeOS, Mac OS X a systémech založených na Unixu. Je napsaná v programovacím jazyce C. Existuje také nezávislý port Allegra na AmigaOS.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Lidé okolo Allegra napsali rozšíření knihovny, protože základní Allegro umí pracovat jen s obrázky BMP a TGA a jen s méně známými zvukovými formáty. Rozšíření jsou hlavně na práci s novějšími formáty: PNG, GIF, JPEG, MPEG, Ogg, MP3, TTF a další. Některé rozšíření umožňují použití knihovny Allegro s jinými programovacími jazyky: Python, Perl, Scheme, C# a jiné. Knihovna AllegroGL umožňuje použít pro akcelerovaný výstup OpenGL.

Hry používající Allegro[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]