Alleanza Monarchica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Monarchistická aliance, italsky Alleanza Monarchica, je italské monarchistické hnutí, demokratického a konzervativního založení, navazující na odkaz italského národního obrození a vlastenectví. Byla založena v roce 1972 tehdejší menší skupinou odštěpené od Italské demokratické strany Jednoty monarchie (PDIUM), která odmítla spojení s Italským sociálním hnutím G. Almiranteho, neboť považovala monarchistické principy za neslučitelné s politickým dědictvím fašismu.

Národním tajemníkem strany je Franco Ceccarelli, národním předsedou je Roberto Vittucci Righini. Hnutí zahájilo sérii podpisových kampaní pro podporu hnutí, přičemž představila symbol "Stella e Corona" (Hvězda a koruna). Existuje také mladá organizace strany, nazvaná Alleanza Monarchica Giovani, a také ženské hnutí strany.

Vznik a vývoj strany[editovat | editovat zdroj]

Minulost[editovat | editovat zdroj]

Politická historie monarchistů sahá do doby po ústavní referendum v Itálii (1946), kdy se stoupenci monarchie sjednotili v Italské monarchistické unii, kteří založili – již zakrátko - Italskou demokratickou stranu (PDI) s jasným monarchistickým zaměřením.

Po krátké době se spojila s Italskou liberální stranou, monarchističtí veteráni založili Národní monarchistickou stranu (PNM), vedenou A. Covellim. PNM slavila svůj největší úspěch v roce 1957, kdy obsadila 56 křesel v italském parlamentu. Následný vývoj monarchistické myšlenky se konkretizovaly v založení Lidové monarchistické strany (PMP) a do již zmíněné Italské demokratické strany Jednoty monarchie (PDIUM).

Kongresy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]