Přeskočit na obsah

Allan Octavian Hume

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Allan Octavian Hume
Stranická příslušnost
ČlenstvíIndický národní kongres

Narození4. června 1829 nebo 6. června 1829
Kent, Montrose nebo Westminster
Úmrtí31. července 1912 (ve věku 83 let)
Londýn
Místo pohřbeníBrookwoodský hřbitov
RodičeJoseph Hume
SídloSt Mary Cray a Itáva
Alma materEast India Company College
UCL Medical School
Profesebotanik, ornitolog, státní úředník, politik a lékař
Oceněníspolečník Řádu lázně
Fellow of the Zoological Society of London
PodpisAllan Octavian Hume, podpis
CommonsAllan Octavian Hume
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Allan Octavian Hume (4. června 1829 Kent31. července 1912 Londýn) byl britský koloniální politik, reformátor, ornitolog a botanik, působící v Britské Indii. Byl jedním ze zakladatelů Indického národního kongresu. Jako výrazný ornitolog byl Hume byl nazýván „otcem indické ornitologie“ a těmi, kteří ho považovali za dogmatického, „papežem indické ornitologie“.[1]

Jako guvernér regionu kolem města Itávy zažil indické povstání z roku 1857, které vzniklo v důsledku chyb a zlořádů britské správy, a vyvinul velké úsilí ke zlepšení života obyčejných lidí. Okres Itáva byl mezi prvními, které se po povstání vrátily k normálu, a v příštích několika letech Humeovy reformy vedly k tomu, že byl okres považován za model správního rozvoje. Hume dělal úspěšnou kariéru v řadách indické státní správy, ale stejně jako jeho otec Joseph Hume, radikální člen parlamentu, byl odvážný a otevřený při kritice britské indické politiky.

V roce 1867 byl jmenován celním komisařem a své botanické znalosti využil k výsadbě nejdelšího živého plotu světa,[2] který měl za účel zabránit pašování nezdaněné soli, tehdy hlavního zdroje příjmů koloniální správy. Ve svém největším rozsahu mělo "celní křoví" (Great Hedge) souvislou délku 2 300 mil (3 701 km) a táhlo se od úpatí Himálaje až po Bengálský záliv. Střežilo jej 12 000 vojáků s ročními náklady 1 620 000 rupií. Po obsazení provincie Rádžasthánu bylo možné danit přímo produkci soli a nákladně udržovaná, nepříliš efektivní bariéra tak po roce 1879 přirozeně zanikla.

V roce 1871 se pod lordem Mayem stal tajemníkem ministerstva financí, zemědělství a obchodu. Jeho kritika lorda Lyttona však v roce 1879 vedla k jeho odvolání z místa.

Založil časopis Stray Feathers, kde vycházely poznatky o ptácích z celé Indie. Ve svém domě v Šimle vybudoval rozsáhlou ornitologickou sbírku tím, že sám uskutečňoval přírodovědné expedice a navíc získával vzorky prostřednictvím své sítě korespondentů.

Po ztrátě rukopisů, na kterých dlouho pracoval v naději, že z nich vytvoří své opus magnum o indických ptácích, opustil ornitologii a svou sbírku daroval Přírodopisnému muzeu v Londýně, kde je i nadále tou největší sbírkou kůží indických ptáků. Krátce byl stoupencem teosofického hnutí založeného Helenou Blavatskou. V roce 1894 odešel z Indie do Londýna, odkud se nadále zajímal o Indický národní kongres, a na konci svého života se zajímal o botaniku a přispěl k založení Botanického institutu jižního Londýna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Allan Octavian Hume na anglické Wikipedii.

  1. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. THIAGARAJAN, Kamala. The mysterious disappearance of the world's longest shrubbery. www.bbc.com [online]. [cit. 2021-09-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]