Aljaksandar Kazulin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aljaksandar Kazulin
Kozulin Alexander Vladislavovich (BSU).jpg
Narození 25. listopadu 1955 (65 let)
Minsk
Alma mater Mechanics and mathematics faculty of BSU (do 1983)
Zaměstnavatel Běloruská státní univerzita
Ocenění medaile Za vynikající práci
Politická strana Belarusian Social Democratic Party (Assembly)
Nábož. vyznání pravoslaví
Manžel(ka) Iryna Kazulina
Funkce rektor
Web kozylin.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aljaksandar Kazulin, Аляксандр Казулін, Аляксандар Казулін nebo také Alexandr Kozulin, Александр Козулин (* 25. listopadu 1955 Minsk) je bývalý rektor Běloruské státní univerzity, známý pak jako nezávislý kandidát v prezidentských volbách v březnu roku 2006.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval matematiku na Běloruské státní univerzitě (BSU). V roce 1994 jej Alexandr Lukašenko jmenoval náměstkem ministra školství a o dva roky později rektorem BSU.

V prezidentských volbách 2006 vystupuje jako zcela nezávislý kandidát na prezidenta (na rozdíl od Milinkeviče, který je představitelem sjednocené opozice) a vystupoval vůči Lukašenkovi velmi kriticky, objevovaly se však i názory, že kandidoval se souhlasem Lukašenka, aby jednak odčerpal část příznivců Milinkevičovi a jednak aby svým konfrontačním stylem přesvědčil voliče, že Lukašenko je vlastně přijatelný.

13. července 2006 byl Kazulin soudem v Minsku odsouzen na pět a půl roku a uvězněn.[1] Pro svou účast na protestním pochodu 25. března 2006, formálně byl uznán vinným z výtržnictví a podněcování nepokojů. Amnesty International jej vede mezi vězni svědomí. 16. srpna 2008 byl propuštěn z vězení, informaci o tom přinesla jeho dcera. V roce 2010 informoval o svém úmyslu znovu kandidovat v prezidentských volbách.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Belarus opposition leader jailed (BBC)
  2. Казулін зноў ідзе на выбары (Kazulin jde znovu do voleb), nn.by, 18. 5. 2010, online. nn.by [online]. [cit. 2019-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-17. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Kazulin's Will – článek v anglicky psaném zpravodajství z Běloruska