Aljaksandar Kazulin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Aljaksandar Kazulin, Аляксандр Казулін, Аляксандар Казулін nebo také Alexandr Kozulin, Александр Козулин (nar. 1955 Minsk) je bývalý rektor Běloruské státní univerzity, známý pak jako nezávislý kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v březnu 2006.

Vystudoval matematiku na Běloruské státní univerzitě (BSU). V roce 1994 jej Alexandr Lukašenko jmenoval náměstkem ministra školství a o dva roky později rektorem BSU.

V prezidentských volbách 2006 vystupuje jako zcela nezávislý kandidát na prezidenta (na rozdíl od Milinkeviče, který je představitelem sjednocené opozice) a vystupoval vůči Lukašenkovi velmi kriticky, objevovaly se však i názory, že kandidoval se souhlasem Lukašenka, aby jednak odčerpal část příznivců Milinkevičovi a jednak aby svým konfrontačním stylem přesvědčil voliče, že Lukašenko je vlastně přijatelný.

13. července 2006 byl Kazulin soudem v Minsku odsouzen na pět a půl roku a uvězněn.[1] Pro svou účast na protestním pochodu 25. března 2006, formálně byl uznán vinným z výtržnictví a podněcování nepokojů. Amnesty International jej vede mezi vězni svědomí. 16. srpna 2008 byl propuštěn z vězení, informaci o tom přinesla jeho dcera. V roce 2010 informoval o svém úmyslu znovu kandidovat v prezidentských volbách.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Belarus opposition leader jailed (BBC)
  2. Казулін зноў ідзе на выбары (Kazulin jde znovu do voleb), nn.by, 18. 5. 2010, online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Kazulin's Will - článek v anglicky psaném zpravodajství z Běloruska