Žabníkovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Alismataceae)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxŽabníkovité
alternativní popis obrázku chybí
Žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď žabníkovité (Alismataceae)
Vent., 1799
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Rody vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žabníkovité (Alismataceae Vent.) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu žabníkotvaré (Alismatales). V poslední době, podle systému APG III je sem včleněna dříve samostatná čeleď Limnocharitaceae.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci čeledi žabníkovité jsou vytrvalé nebo výjimečně jednoleté bylina|byliny. Jsou to vodní nebo bahenní, většinou oddenkaté rostliny kořenící ve dně, řidčeji vzplývající. Listy bývají nahloučeny na bázi, častá je heterofylie, kdy jinak vypadají listy ponořené a jinak listy nad hladinou. Jsou to jednodomé rostliny s jednopohlavnými nebo oboupohlavnými květy, vzácně jsou dvoudomé. Listy jsou jednoduché, přisedlé nebo řapíkaté, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celistvé, čárkovité, kopinaté, vejčité, podlouhlé nebo střelovité, žilnatina je souběžná, zpeřená nebo dlanitá. Květy jsou v květenstvích, vzácně jednotlivé, většinou v hroznech, latách nebo vrcholících, řidčeji okolících. Květy jsou pravidelné, květenství i květy jsou často podepřeny listeny. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu, zpravidla se jedná o 3 kališní lístky v 1 kruhu a 3 korunní lístky v 1 kruhu, korunní lístky mají zpravidla bílou, růžovou nebo červenou barvu. Tyčinek je 6 (výjimečně 3) v jednom kruhu, nebo 18-100 a více, někdy se tyčinky větví. Gyneceum je složeno z 3 nebo ze 6-100 či ještě mnohem více plodolistů, je apokarpní nebo výjimečně na bázi poněkud srostlé, semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý nebo nikoliv, v souplodí, jedná se o zpravidla měchýřky nebo nažky.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje 17 rodů a asi 120 druhů.[1] Je rozšířena téměř po celém světě mimo nejchladnějších oblastí.

V ČR roste a je původních pouze 5 druhů z čeledi žabníkovité (Alismataceae). Šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia) je nápadná bahenní rostlina, rozšířená hlavně v teplejších oblastech. Z rodu žabník (Alisma) rostou v ČR 3 druhy, všechno jsou to bahenní (obojživelné) rostliny. Nejběžnější je žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica), vzácnější jsou žabník kopinatý (Alisma lanceolatum) a žabník trávolistý (Alisma gramineum). Kriticky ohroženým druhem (C1) je žabníček vzplývavý (Luronium natans), který roste velmi vzácně v severních Čechách. Jednu dobu byl považován dokonce v ČR za vyhynulý, ale v posledních létech byl opět nalezen.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Šípatkovce (Echinodorus) včetně některými autory vyčleňovaného rodu Helanthium a některé šípatky (Sagittaria) patří mezi oblíbené akvarijní rostliny.

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Albidella, Alisma, Astonia, Baldellia, Burnatia, Butomopsis, Caldesia, Damasonium, Echinodorus, Helanthium, Hydrocleys, Limnocharis, Limnophyton, Luronium, Ranalisma, Sagittaria, Wiesneria.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Plant List [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky) 
  3. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]