Alice Orlowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alice Orlowski
Alice Orlowski v Krakově při procesu Auschwitz (1947)
Alice Orlowski v Krakově při procesu Auschwitz (1947)
Narození 30. září 1903
Berlín
Úmrtí 1976 (ve věku 72–73 let)
Düsseldorf
Národnost Německá
Známá jako Dozorkyně v nacistických koncentračních táborech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alice Orlowski (30. září 1903 Berlín - 1976 Düsseldorf) byla během druhé světové války německá dozorkyně v několika německých koncentračních táborech v Polsku.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Berlíně v roce 1903 jako Alice Minna Elisabeth Ellingová. V roce 1941 začala výcvik v koncentračním táboře Ravensbrück v Německu. V říjnu 1942 byla vybrána jako jedna z dozorkyň SS, které byly vyslány do tábora Majdanek v blízkosti města Lublin v Polsku, kde se s Hermionou Braunsteinerovou zařadila mezi nejbrutálnější dozorkyně. Pravidelně se staraly o plynování žen, které byly dováženy ke komorám nákladními automobily. Pokud bylo přivezeno i dítě, obě ho hodili na hlavy žen v komoře jako zavazadlo, a zavřely dveře. Často čekala na příjezd nových transportů žen a bičovala je obzvláště přes oči.

V Majdanku povýšila a měla jako dozorkyně SS pod dohledem více než 100 žen, které třídily ukradené předměty plynem usmrcených vězňů. Když byl tábor evakuován, byla poslána do Koncentračního tábora Kraków-Płaszów nedaleko Krakova v Polsku.

Začátkem ledna 1945 se účastnila pochodu smrti z tábora Kraków-Płaszów do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Během pochodu se její chování dříve známé jako brutální a sadistické stalo humánnější. Při pochodu smrti v polovině ledna 1945 z Osvětimi do Vladislavi se starala vězňům o pohodlí, nosila vodu těm, kdo měli žízeň a dokonce s nimi spala venku na zemi. Poté se vrátila jako dozorkyně do Ravensbrücku.

Poválečné období[editovat | editovat zdroj]

Po skončení války v květnu 1945 byla zajata sovětskými vojsky a vydána do Polska. Byla obviněna v procesu Auschwitz v roce 1947 a odsouzena k doživotnímu trestu. Po deseti letech v roce 1957 byla propuštěna. Opětovně byla zadržena v roce 1975 a souzena v třetím procesu Majdanek.

Zemřela před vynesením rozsudku v roce 1976 ve věku 73 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alice Orlowski na anglické Wikipedii.