Alia Al-Hussein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alia Al-Hussein
علياء بهاء الدين طوقان
Queen Alia of Jordan.jpg
Narození 25. prosince 1948
Káhira, Egypt
Úmrtí 9. února 1977 (ve věku 28 let)
Ammán, Jordánsko
Vyznání Islám
Dynastie Raghadan (po sňatku)
Manžel/ka král Husajn I.
Děti Ali bin Hussein
Hája bint al-Husajn
Otec Baha Toukan
Matka Hanan Hashim
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alia Bahauddin Toukan (25. prosince 1948 Káhira9. února 1977 Ammán) byla jordánská královna a třetí manželka krále Husajna I., a to od uzavření manželství roce 1972 až do její smrti, kdy zemřela při pádu helikoptéry v jižním Jordánsku nedaleko Tafily.

Život[editovat | editovat zdroj]

Alia se narodila v Káhiře v Egyptě v prosinci 1948. Jejím matkou byla Hanan Hashim (neteř Ibrahima Hashima Paši) a Baha Toukan. Její otec byl jordánským ambasadorem v St. James (Británieú), Itálii, Turecku a Egyptě, kde se zrovna Alia narodila. Toukan sloužil králi Abdullahovi I., pomáhal mu sepsat v roce 1952 rozhodnutí o tom, že Jordánsko bude konstituční monarchií. Byl také prvním ambasadorem Spojených národů.

Alia strávila většinu svého dětství cestování spolu s rodiči kvůli otcově kariéře jordánského diplomata. Žila v Egyptě, Turecku, Londýně, USA a Římě. Navštěvovala Church School v Londýně spolu se svými bratry Alaa a Abdullahem. Později studovala na univerzitě v Chicagu umění. Dále vystudovala sociální psychologii a mezilidské vztahy na koleji v New Yorku. Zajímala se o sport a přála si stát se diplomatkou. V roce 1971 se přestěhovala do Jordánska, kde pracovala pro jordánskou královskou rodinu. Král Husejn, vnuk Abdullaha I., ji poté požádal, aby dohlížela na přípravu festivalu vodního lyžování v přístavním městě Agaba v září roku 1972.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Alia se provdala za krále během soukromého ceremoniálu 24. prosince 1972 a získala titul Královna Alia Al-Hussein

Společně měli dvě děti:

  • princezna Hája (* 3. května 1974)
  • princ Ali (* 23. prosince 1975)

Společně také adoptovali Abir, malou palestinskou holčičku, jejíž matka byla zabita během havárie letadla na letišti v Ammanu.

Královna[editovat | editovat zdroj]

Královna Alia nastoupila do role královny Jordánska a stala se veřejnou osobností. Aktivní roli projevila hlavně v Jordánsku, kde vytlačila své předchůdkyně. Financovala sociální projekty, zaměřovala se hlavně na ženy a děti. Často neohlášeně navštěvovala nemocnice a národní instituce, kde pomáhala lidem. Dětem pak zajišťovala řádné vzdělání a starala se o financování sirotčinců. Spousta dětí studovala hlavně díky ní.

Alia milovala umění a literaturu. Inspirovala poté liberály, aby investovali i do uměleckých škol. Na její žádost bylo založeno kulturní centrum Haya pro děti, národní folklorní soubor a výtvarná galerie.

V roce 1974 bojovala za práva žen a byla zvolena do parlamentu. Dne 4. dubna 1974 získaly ženy volební právo a v letech 1974–89 pak vzrostla rapidně volební účast.

V roce 1976 Alia obdržela ocenění Velké hvězdy za služby Rakousku.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Alia zemřela během nehody helikoptéry v Ammanu dne 9. února 1977. V roce 1983 bylo na její počest otevřeno letiště královny Alia. Nachází 32 kilometrů jižně od města a nahradilo dřívější letiště Amman Civil Airport.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alia al-Hussein na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]