Ali Ahmad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ali Ahmad
Narození1966 (55–56 let)
Al-Chubar
Alma materWinona State University
Povoláníspisovatel
Nábož. vyznáníislám
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ali Ahmad (* 1966, Al Khobar, Saúdská Arábie) je saúdskoarabský novinář. Je kritikem vládnoucího režimu v zemi, z bezpečnostních důvodů žije ve Spojených státech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v šíitské rodině s devíti dětmi. Jeho strýc Ali Salman byl zatčen za své opoziční aktivity v letech 1969-1975, jeho strýc Adil Salman byl počátkem 90. let 18 měsíců vězněn za členství v Socialistické dělnické straně (Socialist Workers Party). V květnu 2012 byl v Saúdské Arábii zatčen jeho bratr Kamel Abbas Ahmed.

Ali Ahmad se ve 14 letech stal nejmladším politickým vězněm poté, co byl při cestě s rodiči a šesti sourozenci v roce 1981 zatčen v katarském městě Dauhá a poté deportován do Saúdské Arábie. Počátkem 90. let se odstěhoval do Spojených států, kde na vysokých školách v Minnesotě vystudoval žurnalistiku a finance. V roce 2002 objevil na webu video se záznamem vraždy amerického novináře Daniela Pearla.[1]

Ali Ahmad ve Spojených státech přispívá do médií a přednáší. Po celý rok 2018 ho sledovali hackeři; vydávali se za novináře britské stanice BBC s cílem dostat se do jeho soukromé pošty.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ROBERTS, Joel. Terror, Lies And Videotape. CBS News [online]. 2002-5-14. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Armáda trollů, hackeři a falešní novináři. Jak Saúdové sledují své kritiky. iDNES.cz [online]. 2018-11-9. Dostupné online.