Alfonsas Žalys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alfonsas Žalys

Předseda Klaipėdského národního výboru
Ve funkci:
1969 – 1990

Poslanec Nejvyšší Rady Sejmu obnovené nezávislosti
Ve funkci:
10. března 1990 – 22. listopadu 1992
Stranická příslušnost
Členství Komunistická strana Sovětského svazu, Litevský svaz středu (lit. Lietuvos centro sąjunga

Narození 5. října 1929
Raizgiai Vlajka Litvy (Okres Šiauliai)
Úmrtí 12. prosince 2006
Klaipėda
Národnost litevec
Choť Eugenija Žalienė
Děti Vytautas Žalys
Artūras Žalys
Profese politik
signatář Zákona o obnovení nezávislosti Litvy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alfonsas Žalys (192912. prosince 2006) byl litevský politik, veřejný činitel, signatář Zákona o obnovení nezávislosti Litvy, vyhlášeného Nejvyšším sovětem Litevské Republiky, čestný občan města Klaipėdy.

Narodil se 5. října 1929 v obci Raizgiai (Okres Šiauliai). Zemřel 12. prosince 2006 v Klaipėdě, pochován je na hřbitově Lėbartai u Klaipėdy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Maminka Alfonsa Žalyse zemřela velmi brzy, proto vyrůstal u svého dědečka na břehu řeky Dubysa. Ze studií na Šiluvské střední škole byl z 11. třídy povolán do vojenské služby v sovětské armádě, kde se vyznamenal jako dobrý hráč košíkové. Po návratu byl v roce 1953 přijat do redakce tytuvėnských okresních novin jako literát. Brzy byl zvolen tajemníkem tytuvėnského okresního komunistického svazu mládeže.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V letech 1957 - 1961 studoval na Vysoké stranické škole ve Vilniusu, po ukončení byl přidělen do Klaipėdy, kde byl zvolen tajemníkem městského výboru Klaipėdy (KS Litvy). V roce 1964 ukončil studia na Ekonomické fakultě Vilniuské univerzity.

Zásluhy o Klaipėdu[editovat | editovat zdroj]

V letech 1969 - 1990 byl předseda Výkonného výboru Rady města Klaipėdy (tehdejší obdoba dnešního starosty). Jeho organizační schopnosti, osobní zasvěcený profesionální zájem, tehdy nezbytné umění lavírovat na ostří nože při protlačování projektů, kterým by jinak sovětské mocenské špičky nedaly potřebný souhlas, umění překonat značné finanční nesnáze - značně pomohly k realizaci těchto projektů, z nichž některé mohou být hodnoceny kontroverzně, jiné kladně (neúplný výčet):

Nerealizovaný projekt[editovat | editovat zdroj]

Politické zásluhy/postoje[editovat | editovat zdroj]

Alfonsas Žalys byl principiální a komunista. Komunistou byl proto, aby měl možnost učinit to, co učinil, jako nekomunista by tyto možnosti neměl. Jeho činy a zásluhy však působily proti tendencím komunismu v SSSR. Byl patriot Litvy, stal se jedním z prvních aktivistů Sąjūdisu. V roce 1988, jako člen Nejvyššího sovětu Litevské SSR byl jedním z iniciátorů těchto zákonů (a úprav):

  • Zákon o občanství
  • Zákon o státním jazyce
  • Úprava Ústavy, která vrací litevštinu jako jediný úřední ("státní") jazyk (místo ruštiny - původně), litevskou státní hymnu místo hymny Litevské SSR a litevskou vlajku (LitvaLitva Litva místo Vlajka sovětské Litvy) jako jediné svrchované atributy Litevského státu.

V roce 1989 Alfonsas Žalys na XX. sjezdu KS Litvy hlasoval za oddělení KS Litvy od KSSS. Považoval to za jeden z prvních nezbytných kroků k obnově nezávislosti Litvy.
V roce 1990 - signatář Zákona o obnovení nezávislosti Litvy (11.3.)
1990 - 1992 poslanec Nejvyšší Rady - Sejmu obnovené nezávislosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alfonsas Žalys na litevské Wikipedii.