Alfons Jindra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alfons Jindra
Základní informace
Rodné jménoAlfons Jindřich Langer
Narození28. července 1908
Čechovice u Prostějova, Morava
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí20. prosince 1978
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Nástrojeklarinet, altsaxofon a housle
Aktivní roky1937 – ?
Příbuzná témataSestry Allanovy
R. A. Dvorský
Karel Vlach
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alfons Jindra vlastním jménem Alfons Jindřich Langer (28. července 1908 Čechovice u Prostějova20. prosince 1978 Praha) byl český skladatel, aranžér, klarinetista, altsaxofonista a houslista.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Na hudební nástroje se učil hrát v Prostějově u Bedřicha Voldana. V roce 1937 začal hrát s orchestrem Josefa Venclů. Později hrál v jako profesionální hudebník v tanečním souboru svého staršího bratra – Langer Brothers až do roku 1956.

V roce 1937 také začal skládat hudbu pod pseudonymem Allan (který si složil z křestního jména a příjmení). Jeho pseudonym převzalo vokální trio Sestry Allanovy, při jehož zrodu stál a které kromě jiných natočily s Arnoštem Kavkou tehdejší hit Koncert nemluvňat.

Další pseudonym Alfons Jindra začal používat od své první skladby – Hodiny spí v roce 1939. Spolupracoval zejména s orchestry R. A. Dvorského a Karla Vlacha. Ve 40. letech složil hudbu k písním Dnes není všední den, Hudby v oblacích, Pár vzpomínek, Plaménky v očích tvých, Povím to tancem a písní, Prosím neodcházej, Přijďte večer k nám, Psáno je ve hvězdách, Růže v okně, Sladce mě líbej, Svět je veselý, Tvůj krok zní, Ty spíš, Vpravo-vlevo i k dalším.

V 50. a 60. letech skládal hudbu k písním, které zpívali např. Yvetta Simonová, Rudolf Cortés, Milan Chladil, Waldemar Matuška, Karel Hála a jiní. Některé z nich měly velký úspěch, jako například Chviličku spát (Yvetta Simonová a Milan Chladil), Láska na kolech (Milan Chladil), Sentimentální (Yvetta Simonová), Třistapětašedesátkrát (Waldemar Matuška), Už modrej činžák zhas (Waldemar Matuška), Váš dům šel spát (Rudolf Cortés). Skládal také hudbu pro orchestry např. Bolero, Elegie, Kouzelné smyčce, Legenda, Na čtyřech strunách, Nokturno, Pražské plesy, Šťastné chvíle, Vosí hnízdo a jiné.

Nejznámější písně[editovat | editovat zdroj]

Seznam písňové tvorby (výběr)[editovat | editovat zdroj]

  • pozn. - píseň - interpret - (text) - rok

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Matzner, A. - Poledňák, I. - Wasserberger, I.: Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby 3, vydalo nakladatelství Supraphon v roce 1990, ISBN 80-7058-210-3,

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]