Alexij z Edessy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Alexij z Edessy
Ikona.
Ikona.
vyznavač
Datum narození 4. století
Místo narození Řím
Datum úmrtí 5. století
Místo úmrtí Řím
Svátek 17. červenec (katolíci)
17. březen (pravoslavní)
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství
Pravoslavná církev
Atributy poutnická hůl, žebrácká mošna

Alexij z Edessy (též Alexej, přízviskem rovněž z Říma), byl potomkem římské senátorské rodiny, žil však jako poustevník. Římskokatolická a pravoslavná církev jej uctívají jako světce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze senátorské rodiny z Říma a podle vůle rodičů se měl oženit. V den svatby se však se zamýšlenou nevěstou domluvil a odešel z domova. Odebral se poté do Edessy a žil zde jako žebrák. Začalo se mu říkat muž Boží, obyvatelé města jej chápali jako světce. Alexij proto z Edessy odešel. Nechtěl se totiž vystavovat nebezpečí, že by z prokazované úcty zpychnul. Podle legendy pak procházel Svatou zemí a zvláště po místech působení svatého Pavla.

Později se rozhodl pro návrat do Říma. Zde jej již nikdo nepoznal. Jeho rodiče, ač nevěděli, že jde o jejich syna, jej přijali ve svém domě. Zde žil v prostoru pod schody a živil se zbytky z kuchyně. Od domácího služebnictva zažíval mnoho ústrků a trpělivě to snášel. Podle legendy naň dokonce služky vylévaly špinavou vodu. Často navštěvoval bohoslužby v chrámu svatého Petra. Takto prožil posledních sedmnáct let svého života. Před smrtí napsal svému otci dopis, ve kterém se mu dal poznat. Pohřben byl do hrobky na římském Aventinu.

Klášter[editovat | editovat zdroj]

Nad Alexijovým hrobem byl později založen benediktinský klášter. Do tohoto kláštera v roce 990 vstoupil Čech svatý Vojtěch se svým bratrem Radimem a po třech letech z tohoto kláštera podle legendy s sebou do Prahy přivedl skupinu mnichů. Tito mniši (tehdy) za Prahou založili Břevnovský klášter.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]