Alexej Kudrin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexej Kudrin
Kudrin (cropped).jpg
Narození 12. října 1960 (58 let)
Dobele
Alma mater Ekonomická fakulta Státní univerzity v Petrohradě
Petrohradská státní univerzita
Zaměstnavatel National Research University – Higher School of Economics
Ocenění Řád Za zásluhy o vlast 3. třídy
Medaile Pjotra Arkaďjeviče Stolypina
Řád zásluh o Italskou republiku
Řád přátelství
Řád Za zásluhy o vlast 4. třídy
… více na Wikidatech
Politické strany Jednotné Rusko
Komunistická strana Sovětského svazu
Funkce místopředseda vlády Ruské federace
Podpis Alexej Kudrin – podpis
Web alexey-kudrin.ru
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexej Kudrin (12. října 1960 Dobele, Sovětský svaz) je ruský ekonom a politik, mezi lety 2000–2011 ministr financí Ruské federace, čímž se stal nejdéle sloužícím ministrem financí v postsovětském Rusku. V květnu 2018 se stal předsedou Komory účetních Ruska, když v této funkci nahradil Taťánu Golikovovou.

Po ministerské dráze působil jako děkan Fakulty svobodných umění a věd na Petrohradské státní univerzitě.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval ekonomii na Petrohradské státní univerzitě. V roce 1996 začal pracovat pro administrativu prezidenta Borise Jelcina.

V letech 2000 až 2011 zastával funkci ministra financí. V roce 2014 ruský prezident Vladimir Putin nabídl Kudrinovi funkci ředitele Centrální banky Ruské federace. Kudrin ji však odmítl, protože se nechtěl podílet na stávající linii Kremlu a jeho neefektivní ekonomické politice.[1]

V roce 2016 byl Kudrin Vladimirem Putinem požádán, aby vypracoval novou strategii ekonomické politiky. Kudrin vypracoval zprávu, ve které apeluje na nutnost výrazných reforem – největší výzvou pro příští roky je podle něj překonání technologické zaostalosti Ruska. Reformovat je však podle něj třeba také ruský soudní systém, a to tak, aby poskytoval větší ochranu vlastnických práv a byl transparentnější. Kudrin také doporučuje snížení role státu v ekonomice, rozbití monopolů, pružnější pracovní trh nebo poskytnutí větších pravomocí regionům.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ruský exministr Kudrin nevyloučil návrat do Kremlu. Podmínka? Reforma putinismu. Lidovky.cz [online]. 2015-6-2. Dostupné online. 
  2. HILLE, Kathrin. Failure to reform threatens Russia’s security, Putin adviser warns. Financial Times [online]. 2017-1-13. Dostupné online. (anglicky)