Alexandrupoli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maják v Alexandrupoli, symbol města

Alexandrupoli (řecky Αλεξανδρούπολη) leží v Thrákii a je hlavním městem okresu Evros. Podle sčítání obyvatel žilo v tomto městě k roku 2001 48 885 obyvatel.

Do roku 1919 se toto město nazývalo Dedeağaç. Bylo založeno roku 1875 jako rybářská vesnice, ale postupně se její počet obyvatel zvětšoval. V roce 1913 během II. balkánské války zůstalo město na krátkou dobu pod řeckou správou, avšak na základě Bukurešťské dohody připadlo Alexandrupoli Bulharsku. V roce 1920 po skončení 1. světové války připadlo zpět Řecku, neboť Bulharsko stálo na straně poražených. O něco později byl Dedeağaç přejmenován na Alexandrupoli na počest řeckého krále Alexandra I.

Alexandrupoli je rychle se rozvíjející moderní město s promyšlenou urbanizací. Představuje jeden z nejdůležitějších dopravních uzlů v Řecku, neboť se tu kříží silniční, železniční, letecká i námořní doprava. Za zmínku stojí moderní mezinárodní přístav, dálniční tah (Egnatia odos) a železniční spojení s významnými městy, díky kterému má Alexandrupoli vynikající předpoklady stát se obchodním centrem.

Alexandrupoli se řadí k nejmladším městům v Řecku. Okolní oblast oplývá bohatou historií. Na místě dnešní Alexandrupoli stálo starověké město Salé, o kterém se zmiňuje Hérodotos, a nedaleko odsud starověká Messembria, římská Traianopolis a byzantská Bera.

Ve městě fungují 4 ústavy Démokritovy univerzity, mezi nimiž vyniká lékařská fakulta, která sídlí v budově největší a nejmodernější nemocnice na Balkáně.

Mezi památky města patří maják, církevní muzeum a několik neoklacistních budov. 14. května se slaví osvobození města.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]