Alexandrupoli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandrupoli
Alexandroupoli customs building.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 11 m n. m.
Stát ŘeckoŘecko Řecko
Alexandrupoli
Alexandrupoli
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 642,2 km²
Počet obyvatel 57 812 (2011 a 2011)[1]
Hustota zalidnění 90 obyv./km²
Správa
Vznik 1875
Oficiální web www.alexpolis.gr
Telefonní předvolba 25510
PSČ 681
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandrupoli (řecky Αλεξανδρούπολη) leží v Thrákii a je hlavním městem okresu Evros. Podle sčítání obyvatel žilo v tomto městě k roku 2001 48 885 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Maják v Alexandrupoli, symbol města

Do roku 1919 se toto město nazývalo Dedeağaç. Bylo založeno roku 1875 jako rybářská vesnice, ale postupně se její počet obyvatel zvětšoval. V roce 1913 během II. balkánské války zůstalo město na krátkou dobu pod řeckou správou, avšak na základě Bukurešťské dohody připadlo Alexandrupoli Bulharsku. V roce 1920 po skončení 1. světové války připadlo zpět Řecku, neboť Bulharsko stálo na straně poražených. O něco později byl Dedeağaç přejmenován na Alexandrupoli na počest řeckého krále Alexandra I.

Alexandrupoli je rychle se rozvíjející moderní město s promyšlenou urbanizací. Představuje jeden z nejdůležitějších dopravních uzlů v Řecku, neboť se tu kříží silniční, železniční, letecká i námořní doprava. Za zmínku stojí moderní mezinárodní přístav, dálniční tah (Egnatia odos) a železniční spojení s významnými městy, díky kterému má Alexandrupoli vynikající předpoklady stát se obchodním centrem.

Alexandrupoli se řadí k nejmladším městům v Řecku. Okolní oblast oplývá bohatou historií. Na místě dnešní Alexandrupoli stálo starověké město Salé, o kterém se zmiňuje Hérodotos, a nedaleko odsud starověká Messembria, římská Traianopolis a byzantská Bera.

Ve městě fungují 4 ústavy Démokritovy univerzity, mezi nimiž vyniká lékařská fakulta, která sídlí v budově největší a nejmodernější nemocnice na Balkáně.

Mezi památky města patří maják, církevní muzeum a několik neoklacistních budov. 14. května se slaví osvobození města.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Greek census 2011. 1. května 2011. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]