Alexandre do Nascimento

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandre do Nascimento
Narození 1. března 1925 (94 let)
Malanje Province
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Ocenění Grand Cross of the Military Order of Christ
Funkce katolický biskup (od 1975)
kardinál (1983–2001)
katolický arcibiskup
diecézní biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Znak kardinála do Nascimento

Alexandre kardinál do Nascimento (1. března 1925 Malanje) je angolský římskokatolický kněz, bývalý arcibiskup Luandy, kardinál.

Studoval na Papežské univerzitě Gregoriana a na Univerzitě v Lisabonu. Kněžské svěcení přijal 20. prosince 1952 v Římě. Po návratu do Angoly přednášel v semináři v Luandě, vedl místní katolický deník "O apostolado" a byl kazatelem v metropolitní katedrále v Luandě. V roce 1961 musel opustit Angolu, usadil se v Lisabonu, kde působil zejména mezi mládežnickými organizacemi. Do Angoly se vrátil v roce 1971. Jeho pastorační práce se týkala například studentů a bývalých politických vězňů.

V srpnu 1975 byl jmenován biskupem diecéze Malanje, biskupské svěcení přijal 31. srpna téhož roku. V únoru 1977 ho papež Pavel VI. jmenoval arcibiskupem arcidiecéze Lubango. Během podzimu 1982 byl měsíc v rukou únosců z řad angolských partyzánských skupin.

Při konzistoři 2. února 1983 ho papež Jan Pavel II. povýšil do kardinálské hodnosti. Od února 1986 byl jmenován arcibiskupem Luandy, na tuto funkci rezignoval po dovršení kanonického věku v lednu 2001. Jeho nástupcem se stal Damião António Franklin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]