Alexandra Doležalová Hrouzková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mgr. Alexandra Schneider Hrouzková, Ph.D.
Mgr. Alexandra Hrouzková.jpg
Narození 14. září 1984 (33 let)
Havířov
Povolání spisovatelka a psycholožka
Alma mater Univerzita Karlova
Témata marihuana
Partner(ka) Jiří X. Doležal (do 2012)
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandra Schneider Hrouzková (* 14. září 1984, Havířov) je pražská psycholožka, spisovatelka a publicistka.

Profesní život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 14. září 1984 v Havířově. Vystudovala magisterský obor psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, doktorský titul získala následně tamtéž. Dlouhodobě se výzkumně zabývala problematikou sexuality uživatelů marihuany. Je spoluzakladatelkou terapeutického centra My Life Studio v Praze. V psychologické praxi se specializuje na poradenství v oblasti partnerských vztahů, koučink v oblasti osobního rozvoje a hypnoterapii. Působí také jako lektor v oblasti firemního vzdělávání, hojně vystupuje v médiích a je autorkou dvou beletristických knih Expanze na Mars (2009), Dva roky spolu (2011).

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Jejím manželem byl novinář Jiří X. Doležal. Po rozvodu s Jiřím X. Doležalem se podruhé vdala, se současným manželem má jedno dítě.

Média[editovat | editovat zdroj]

  • Časopis Reflex autorku objevil v době, kdy psala blog (později vydaný jako kniha) Expanze na Mars. V průběhu přípravy článku se sblížila s reportérem Reflexu J. X. Doležalem a jejich svatba a týdny příprav na svatbu v září 2009 byly týdeníkem Reflex medializovány jako parodie na reality show.[1] Online přenos svatby sledovalo pro server historicky nejvíce (44 000) diváků. V roce 2009 s Jiřím X. Doležalem účinkovala ve videoklipu k písni Dva a půlměsíc skupiny Prohrála v kartách.
  • Populárně naučná mediální činnost – formou populárně psychologických článků spolupracuje se serverem Psychologie.cz, s časopisy Psychologie Dnes, Moje Psychologie, Elle, Jóga Dnes a dalšími. Měla vlastní populárně-naučný pořad S Alex na sex na Tv Metropol, na serveru Stream.cz má pořad o partnerských vztazích a sexualitě Přírodověda s Alex.
  • Je autorkou dvou beletristických knih: Expanze na Mars (2009), Dva roky spolu (2011)

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Věnovala se jako první v České republice výzkumu sexuality a sexuálního chování starších chronických uživatelů marihuany.[2] Výzkum byl realizován jako součást diplomové práce na katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vedoucím diplomové i disertační práce byl Petr Weiss.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Její literární prvotina Expanze na Mars, otevřeně líčící dozrávání děvčete v mladou ženu v postmoderní realitě České republiky začátku 21. století.

  • Dva roky spolu, Alex Doležalová Hrouzková, Jiří X. Doležal, Praha, nakladatelství XYZ 2011, ISBN 978-80-7388-592-2

Kniha napsaná spolu s bývalým manželem Alexandry Doležalové popisuje první dva roky jejich manželství – tutéž realitu střídavě z ženského a mužského úhlu pohledu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Novinář J. X. Doležal se oženil, oddal ho olympionik Pollert [online]. Idnes.cz, 2009-09-14 [cit. 2010-01-12]. Dostupné online. 
  2. DOLEŽALOVÁ HROUZKOVÁ, Alexandra. Sexualita uživatelů marihuany [online]. Praha: Univerzita Karlova. Filozofická fakulta. Katedra psychologie. 2010., 2010 [cit. 2010-05-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]