Alexandra Římská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatá
Alexandra Římská
Obraz
Obraz
mučednice
Narození3. století
Úmrtí21. dubna 314
Nikomédie
Příčina úmrtípoprava stětím
Svátek21. dubna
Obdobípozdní Římská říše
Vyznánípravoslaví
Uctívána církvemiřeckokatolická církev a církve v jejím společenství,
pravoslavná církev
Atributykoruna, kříž, císařská roucha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatá Alexandra Římská († 21. dubna 314, Nikomédie) byla starověká římská mučednice. Katolická i pravoslavná církev ji uctívá jako světici.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ruská ikona
Malba sv. Alexandry v chrámu sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči

Dle tradice byla manželkou římského císaře Diokleciána. Podle historických pramenů se však manželka císaře Diokleciána (která konvertovala ke křesťanství) jmenovala Prisca. Je tedy možné, že po křtu přijala jméno Alexandra. To však není příliš pravděpodobné, jelikož většina římských spisovatelů, píšících o tehdejším dění se o tom nezmiňuje a dále křest dle tradice ani nepřijala. Další možností by bylo, že byla vdovou po Diokleciánově předchůdci. Podle jiné (pravděpodobnější) verze byla sv. Alexandra manželkou římského prefekta Daciana.

Byla přítomna při mučení sv. Jiří. Obdivovala jeho statečnost a rozhodla se taktéž stát křesťankou, což před všemi nahlas vyznala. Poté se zeptala sv. Jiří, zda se dostane do nebe, i když nestihla být pokřtěna. On jí odpověděl, že se nemusí bát, neboť ji její krev ji pokřtí. Ihned poté byla odsouzena k trestu smrti a uvězněna v Nikomédii, kde byla následně sťata.

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Katolická církev si její památku připomíná 21. dubna, pravoslavné církve 23. dubna a koptská pravoslavná církev 10. dubna. Někde bývá její památka spojena s památkou sv. Jiří. Nejvíce je uctívána v převážně pravoslavných zemích (např. v Rusku, na Ukrajině nebo v Řecku). Mezi její atributy patří koruna, kříž a zdobená roucha.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]