Alexandr Panajotov Alexandrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexandr Panajotov Alexandrov
Alexandrov na fotografii z roku 2013.
Alexandrov na fotografii z roku 2013.
Bulharský kosmonaut
Státní příslušnost Bulharsko (1971-1990) Bulharsko
Datum narození 1. prosince 1951 (65 let)
Místo narození Omurtag, Bulharsko
Předchozí
zaměstnání
vojenský pilot
Hodnost Podplukovník
Čas ve vesmíru 9d 20h 10m
Kosmonaut od 1978
Mise Sojuz TM-5
Kosmonaut do 1988

Alexandr Panajotov Alexandrov (* 1. prosince 1951 v Omurtag, Bulharsko)[1], byl bulharským kosmonautem, který se v roce 1988 na palubě Sojuzu dostal na orbitální stanici Mir v rámci mezinárodního programu Interkosmos.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval vysokou školu ve Varně, získal zde titul inženýra elektrotechniky. Potom pokračoval ve studiu, byla to Vysoká vojenská škola Georgi Benkovski v Plevenu. Stal se z něj v roce 1974 vojenský letec, zkušební pilot.

V týmu kosmonautů připravujících se na lety do kosmu v SSSR byl od roku 1978, tedy 10 let před okamžikem, kdy z Bajkonuru odstartoval. Byl náhradníkem prvního kosmonauta z Bulharska Georgi Ivanova, který absolvoval let na Sojuzu 33. Jako náhradník se po letu krajana vrátil domů a pracoval dál v armádě jako vojenský pilot

Po necelých 9 letech dostal možnost znovu.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Skafandr typu Sokol Alexandrova.

Byl druhou návštěvou na sovětské orbitální stanici Mir. Z kosmodromu Bajkonur odstartoval v sovětské lodi Sojuz TM-5 dne 7.6.1988 a byl tak zapsán jako 206 člověk ve vesmíru. V tříčlenné posádce s ním byli Anatolij Solovjov a Viktor Savinych.

Připojili svou loď k Miru a doplnili zde její stálou posádku ve složení Vladimir Titov a Musa Manarov. Pracovali zde na sérii připravených sovětsko-bulharských experimentů. Poté do lodě Sojuz TM-4 přenesli svá kosmonautická křesla z lodi Sojuz TM-5, se kterou přiletěli a která zde po jejich odletu zůstala. Přistáli po bezmála 10 dnech od startu v Sojuzu TM-4

Po letu do kosmu[editovat | editovat zdroj]

Po letu se vrátil do Bulharska. V roce 2002 byl z armády propuštěn do civilu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982. Kapitola Interkosmonauti, s. 364.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]