Alexandr Dugin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alexandr Geljevič Dugin
Alexandr Dugin (2018)
Alexandr Dugin (2018)
Narození7. ledna 1962 (62 let)
Moskva
PseudonymHans Zivers
Povolánípropagandista, filozof, geopolitik, politolog, profesor, sociolog, spisovatel, politik, písničkář a zpěvák
Alma materMoskevský letecký institut (1978–1979)
Novočerkaská státní meliorační akademie
Tématapropaganda, geopolitika, sociologie, politologie, filozofie, mezinárodní vztahy a politická filozofie
Významná dílaZáklady geopolitiky
Čtvrtá politická teorie
krvavá pomluva
Politická příslušnostNacionálně bolševická strana Ruska (1993–1998)
Eurasie (od 2002)
Mezinárodní eurasijské hnutí
Manžel(ka)Jevgenija Jevgeňjevna Děbrjanská
DětiDarja Alexandrovna Duginová[1]
VlivyMartin Heidegger
Halford Mackinder
Vladimir Iljič Lenin
Friedrich Nietzsche
Josif Vissarionovič Stalin
… více na Wikidatech
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Geljevič Dugin (rusky Александр Гельевич Дугин; * 7. ledna 1962 Moskva) je ruský politik, publicista, politolog, sociolog, filosof, bývalý profesor Lomonosovy univerzity v Moskvě (propuštěn v roce 2014[2]) a ideolog tzv. eurasijského hnutí. Je autorem desítek monografií na nejrůznější témata a stovek článků.

Život

Dugin stál společně s Eduardem Limonovem a Jegorem Letovem u zrodu Nacionálně-bolševické strany Ruska (1993); po neshodách s Limonovem z ní však odešel, maje blíže k pravicovější a nacionalističtější Nacionálně-bolševické frontě. Roku 2003 se stal zakladatelem a čelným představitelem Eurasijského svazu mládeže. Dugin byl též poslancem ruské Státní dumy.

Duginova ideologie je obtížně popsatelná a postupně se mění. Je založena na ideji konzervativní revoluce, ruském nacionalismu, militarismu, tradicionalismu (mj. podpoře Ruské pravoslavné církve), antiliberalismu, antiamerikanismu ve smíšení s marxismem a s vlivy mnoha dalších směrů. Často je označována za fašistickou, což jiní[kdo?] popírají např. s poukazem na Duginův článek Apologie antifašismu, kde Dugin trvá na třídním boji s tím, že třída, za niž bojuje, není ruský národ, ale „ruská třída“.[3] Tento boj má dle Dugina metafyzický a mystický rozměr.

Dugin usiluje o znovupřipojení někdejších zemí SSSR k Rusku (při zachování ruské hegemonie). Jistou dobu podporoval Vladimira Putina, který však u něj klesl „ztrátou Ukrajiny“, když nezasáhl při tzv. Oranžové revoluci. V roce 2008, při válce v Jižní Osetii, se vyslovil pro obsazení Gruzie a zřízení proruské vlády.[4]

Publikační činnost (výběr)

České překlady

  • Velká válka kontinentů (orig. 'Velikaja vojna kontinentov'). 1. vyd. V Praze : Adam Benjamin Bartoš, 2016. 51 S. Překlad: Břetislav Dejdar

Odkazy

Reference

  1. Dostupné online. [cit. 2022-08-21]
  2. Russia This Week: Dugin Dismissed from Moscow State University? (23-29 June). www.interpretermag.com [online]. [cit. 2018-02-07]. Dostupné online. 
  3. А.Г.Дугин: АПОЛОГИЯ АНТИФАШИЗМА Газета "Лимонка", 1997; "Русская Вещь", Арктогея, 2001.
  4. Последние публикации в формате RSS Если Кремль предаст братский народ Осетии, Россию ждет распад, а Путина – трибунал Novyj region, 8. 8. 2008.

Externí odkazy