Přeskočit na obsah

Alexander Rudnay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Eminence
Alexander Štefan Rudnay
kardinál-kněz
kníže-primas Uherský
Alexander Štefan Rudnay
Alexander Štefan Rudnay
Církevřímskokatolická
ArcidiecézeArcidiecéze ostřihomská
SídloOstřihom
PředchůdceKarel Ambrož Rakouský-Este
NástupceJózsef Kopácsy
ZnakZnak
Svěcení
Kněžské svěcení12. prosince 1783 Řím
Biskupské svěcenídubna 1816
světitel Zikmund Anton von Hohenwart
1. spolusvětitel Adeodatus Papikian
2. spolusvětitel Johann Nepomuk von Dankesreither
Kardinálská kreace2. října 1826
kreoval Lev XII.
Titulkardinál-kněz
Osobní údaje
Datum narození4. října 1760
Místo narozeníKříž nad Váhom, Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Datum úmrtí13. září 1831 (ve věku 70 let)
Místo úmrtíOstřihom
Vyznánířímskokatolické
PodpisPodpis: Alexander Štefan Rudnay
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexander Rudnay (4. října 1760, Kříž nad Váhom (dnes Považany) – 13. září 1831, Ostřihom) byl slovenský katolický kněz, biskup, ostřihomský arcibiskup a kardinál.

Studoval na gymnáziu v Nitře, na Emerikánu v Bratislavě, později filozofii v Trnavě, teologii v Budíně a v generálním semináři v Bratislavě. Na kněze byl vysvěcen 12. října 1783 v Trnavě, začátkem dubna 1784 byl promován na doktora teologie. V lednu 1785 se stal kaplanem v Časté. Poté působil v Hronském Beňadiku, v Trnavě a v Krušovcích. V roce 1805 se stal ostřihomským kanovníkem, v roce 1806 rektorem kněžského semináře v Trnavě a profesorem teologie, roku 1808 titulárním biskupem, ostřihomským generálním vikářem, místodržitelským poradcem, v roce 1816 byl ustanoven sedmihradským biskupem se sídlem v Alba Iulii. V prosinci 1819 byl jmenován ostřihomským arcibiskupem a primasem. Na žádost panovníka se v roce 1820 přestěhoval spolu s celou kapitulou z Trnavy do Ostřihomi. Byl členem Panské tabule, tajemníkem královské kanceláře a členem Tajné rady. Byl stoupencem vídeňského dvora a podporoval rozvoj kultury Slováků. V roce 1828 ho papež Lev XII. jmenoval kardinálem (z té doby pochází i jeho výrok „Slovák som, a keby som bol i na stolci Petrovom, Slovákom zostanem.“).

Šlo o osvíceného vzdělance, národního buditele, člena a mecenáše Slovenského učeného tovarišstva, založeného roku 1792 Antonem Bernolákem v Trnavě. Podporoval bernolákovce a slovenské národní hnutí.

Alexander Rudnay byl jeden z mála příslušníků vysoké církevní hierarchie šlechtického původu, kteří se hlásili ke slovenské národní příslušnosti.

V roce 1822 jako arcibiskup a primas Uherska začal budovat katedrálu v Ostřihomi. Sám na její výstavbu přispěl částkou 800 000 forintů.

Ostřihomská bazilika

V roce 1833 vyšla v Jelinkově tiskárně v Trnavě kniha „Kázne príhodné, ai iné, to gest 82 Reči duchowních od nebohého Arcibiskupa Ostrihomského w Krušovách nekdi predneseních a wlástnú Rukú spísaních“. Rudnay je psal v letech 17781805.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander Rudnay na slovenské Wikipedii.