Alex Pettyfer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alex Pettyfer
Rodné jménoAlexander Richard Pettyfer
Narození10. dubna 1990 (32 let)
Stevenage, Hertfordshire, Velká Británie
Alma materAmerican Academy of Dramatic Arts (do 2004)
The Mall School
Sylvia Young Theatre School
Shiplake College
Lambrook
Manžel(ka)Toni Garrn
Partner(ka)Dianna Agronová (2010–2019)
Oficiální webhttp://alexpettyfer.net
Významné roleAlex Rider v
Stormbreaker
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexander Richard Pettyfer (* 10. dubna 1990 Stevenage, Hertfordshire) je anglický herec. Syn herce a někdejší modelky. Role Alexe Ridera ve filmu Stormbreaker nebyla jeho první rolí. Film byl celosvětově uveden v roce 2006. Jeho filmové role má na starosti agentura PDF. Modelingovou práci zařizuje Select model management.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Alex Pettyfer se narodil ve Stevenage, Hertfordshire jako syn Richarda Pettyfera a bývalé modelky Lee Robinson (známé pod jménem „Lee Ireland“) má nevlastního bratra Jamese Irelanda, mladého tenistu, jehož otcem je Michael Ireland, vývojový projektant. Matku mají společnou.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pettyfer se stal modelem, když mu bylo sedm let. Pózoval pro společnosti jako je Gap a po setkání s Ralphem Laurenem pro obchodní dům s hračkami v New York City. Také natočil několik reklam na jogurty. Svou první reklamu natočil, když mu bylo šest. Navštěvoval Twickenhamovu přípravku v Hamptonu a později Mall, malou soukromou školu v Twinskenhamu, kde jako student účinkoval v různých hrách. Jednou z nich byla i role Willyho Wonky ve hře Karlík a továrna na čokoládu.
V roce 2005 po ukončení své kariéry modela udělal svůj profesionální debut v britské televizi. Ztvárnil hlavní roli Toma Browna v projektu Tom Brown’s schooldays. Za tuto roli obdržel kladné recenze. V červnu 2005 byl vybrán pro roli ve filmu Stormbreaker (natočeno podle knihy od Anthony Horowitze), kde měl ztvárnit Alexe Ridera, čtrnáctiletého špióna. Tato jeho zatím největší role ho vynesla na výsluní. Na konkurz se přihlásilo 500 lidí. Pettyfer se rozhodl pro tento film, i přes to, že měl hrát hlavní roli ve filmu Eragon. Hlavním důvodem, proč zavrhl roli Eragona, byl fakt, že Stormbreaker se natáčel ve Velké Británii, zatímco Eragon v České republice. A navíc Pettyfer má strach z létání. Stormbreaker měl premiéru 21. července 2006 ve Velké Británii, 6. října 2006 ve Spojených státech a 10. října 2006 v České republice.
Autor jedné recenze uvádí, že hraje s "vroucí intenzitou", i když jiný poznamenal, že "není dostatečně uvolněný, jak by měl herec být". Podle médií z něj film měl udělat "idola náctiletých". Pokud se budou natáčet další díly, Pettyfer roli nevezme, protože je už příliš starý.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Sám sebe popisuje jako "diletantského atleta". Bydlí ve Windsdoru, Berkshire, a chodí na Shiplake Collage blízko Henley-on-Thames v Oxfordshire a na Lambrook Haileybury v Bracknellu. Millfieldu školu v Somersetu opustil, aby mohl chodit na dramatickou školu. Když zrovna nepracuje, rád lyžuje, baletí, tancuje nebo hraje hokej.
Po natáčení se s nikým ze školy o filmu nebavil, protože Ewan McGregor, jeho kolega z práce, mu poradil, aby nemíchal svůj osobní život s profesním. Pettyfer je rozhodnut, že opustí školu a bude se naplno věnovat své herecké kariéře, stejně tak studiu na dramatické škole. Jak říká: "Jak jednou vyjdete ven, pracujete ve skutečném světě a pak se vrátíte do školy, připadá vám to jako hřiště a už chcete zůstat navždy venku."

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]