Ales Michalevič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ales Michalevič
Ales Michalevic 05.jpg
Stranická příslušnost
Členství Běloruská lidová fronta (БНФ)

Narození 15. května 1975 (43 let)
Minsk
Alma mater Běloruská státní univerzita
Profese politik a právník
Ocenění John Humphrey Freedom Award
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ales (Alaksej) Anatolevič Michalevič nebo též Aljeś (Aljaksej) Anatoljevič Michaljevič (bělorusky Алесь (Аляксей) Анатольевіч Міхалевіч), narozen 15. května 1975 v Minsku v Běloruské SSR, je běloruský občanský a politický aktivista, kandidát na prezidenta Běloruské republiky.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Minsku v rodině vědeckých pracovníků Národní akademie věd Běloruska (tehdy Akademie věd BSSR). Studoval na matematické škole č. 19 v Minsku a Běloruském gymnaziálním lyceu.

V roce 1997 vystudoval právnickou fakultu Běloruské státní univerzity, obor politolog-právník. Během studia předsedal Unii běloruských studentů - občanské organizaci, která bránila práva studentů běloruských vysokých škol. Absolvoval stáže na Varšavské a Oxfordské univerzitě.

Po skončení studia v roce 1997 založil a vedl organizaci, která se zabývala studentskými výměnami a turistikou, díky které mohlo více než 2000 mladých lidí navštívit země západní a střední Evropy.

Od roku 2000 pracoval nejdříve jako zástupce ředitele a později jako generální ředitel společnosti SP Arkadyja, která působila v oblasti turistiky. Vzhledem k účasti ředitele společnosti na parlamentních volbách v roce 2004, se samotná společnost stala cílem mnoha prověrek a inspekcí. Sedmá prověrka přiměla Alese Michaleviče k rozhodnutí opustit post generálního ředitele SP Arkadyja.

Od roku 2005 – krizový manažer akreditovaný Ministerstvem hospodářství Běloruské republiky.

V letech 2007 - 2008 – právní konzultant Asociace vojenských invalidů z Afghánistánu.

V letech 20082010 – právník Běloruského nezávislého odborového svazu.

Ales Michalevič od dětství poslouchá rockovou hudbu (The Beatles, The Doors, Deep Purple; DDT; N.R.М, Кrама, Neuro Dubel). Je fanouškem dobré literatury, hraje squash a stolní tenis. Kromě rodného běloruského a ruského jazyka mluví plynně anglicky a polsky. Učí se německy a česky. Voják v záloze Ozbrojených sil Běloruské republiky (neabsolvoval standardní vojenskou službu z důvodu krátkozrakosti středního stupně).

Je ženatý, otec dvou dcer. Žena Milana je lektorkou anglického jazyka. Dcery: Lesja, nar. v roce 2000, a Aljona, nar. v roce 2009.

Politická aktivita[editovat | editovat zdroj]

V letech 2004 - 2008 – místopředseda strany BNF (Běloruská lidová fronta). Po nominaci na post předsedy strany v roce 2008 a návrhu reformovat program byl ze strany vyloučen za veřejnou kritiku vedení.

Od roku 2003 do roku 2007 člen zastupitelstva Puchavického okresu Minské oblasti

Od roku 2003 do roku 2007 – člen místního zastupitelstva Puchavického okresu Minské oblasti, tajemník místního zastupitelstva. Současně vydavatel novin Region (město Marina Horka, Minská oblast), iniciátor řady rozhodnutí týkajících se rozšíření pravomocí místní samosprávy.

27. ledna 2010 ohlásil začátek své kampaně ke kandidatuře na post prezidenta Běloruska jako nezávislý kandidát. V březnu 2011 získal politický azyl v Praze.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Běloruský politik Michalevič dostal v ČR azyl. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2016-10-17]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]