Alenka v říši divů (píseň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Píseň Alenka v říši divů nahrál Karel Zich zpočátku 70. let 20. století a v roce 1973 tak odstartovala Zichovu sólovou kariéru.

Autorem českého textu je Zdeněk Rytíř. V originále se skladba jmenuje Living Next Door to Alice (hudba Nicky Chinn, text Mike Chapman), jejím původním interpretem je australská skupina New World. Píseň nejvíce proslavila skupina Smokie v roce 1976.

Text a rozbor[editovat | editovat zdroj]

Český i anglický text pojednává o jakémsi milostném příběhu, ale v české verzi se pojednává pouze o dívce přirovnané k Alence, zatímco anglická verze mluví přímo o Alence. V obou verzích ovšem je konec tragický, stále ovšem otevřený.

Stopa české verze je daktylotrochej. V textu se nachází metafory, přirovnání i anafory na konci písně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Anglická verze písně se v roce 1972 umístila v australském žebříčku na 35. místě, nazpívaná skupinou New World. Na píseň vzniklo mnoho coverů a přezpívalo jí mnoho profesionálů i amatérů, včetně Karel Zicha, který jí přezpíval roku 1973 a píseň se stala jednou z jeho neúspěšnějších. Písni se ještě zvýšila popularita, když jí přezpívala roku 1976 anglická skupina Smokie. V tu chvíli obsazovala první místa hitparád po celém světě. Dokonce se s ní skupina dostala i do slavného časopisu Billboard, kde obsadila 25. příčku. O dvacet let později jí skupina Smokie znovu přezpívala, psal se rok 1995, kdy dosáhla v Británii 3. místa. I Karel Zich jí roku 1999 znovu přezpíval.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Hudbu k písni Living next door to Alice složil Mike Chapman. A Karel Zich, jako coveru, písni nechal své původní znění. Píseň je složená pro kytary, kterých hraje v nahrávce více. Později se i nenápadně objeví bicí. Na konci písně je jistá gradace i v textu a tak končí v jakémsi napřáhnutí pro další sloky a další části přiběhu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]