Alena Winterová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
prof. JUDr. Alena Winterová, CSc.
Narození13. dubna 1938 (84 let)
Praha
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Karlovy
Povolánípedagožka
ZaměstnavatelUniverzita Karlova
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alena Winterová (* 13. dubna 1938 Praha) je česká právnička, profesorka na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Publikuje zejména v oboru občanského práva procesního.

Absolvovala pražskou právnickou fakultu a své alma mater zůstala věrná, už od roku 1964 zde nepřetržitě působí na katedře občanského práva, kterou také dříve vedla. Profesorkou byla jmenována v roce 1993. Ve své vědecké práci se zabývala např. prejudiciálními otázkami nebo projevům dispoziční zásady v českém civilním procesu. Velkou pozornost věnuje žalobám, jejich účinkům a teoretickému třídění; díky ní byla uznána existence pravotvorných žalob.[1] Už na konci šedesátých let se negativně stavěla k možnosti třetí instance v civilním soudním řízení,[1] přičemž tento její názor se prosadil, protože ani po roce 1989 se z dovolání k Nejvyššímu soudu nestal řádný opravný prostředek. Z pedagogického hlediska je jejím nejvýznamnějším počinem učebnice Civilní právo procesní, která vyšla v několika aktualizovaných vydáních. Výsledky své teoretické práce se ale snaží prosadit i v legislativní praxi, neboť je členkou Legislativní rady vlády.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DVOŘÁK, Bohumil. Životní jubileum prof. JUDr. Aleny Winterové, CSc. Právní rozhledy. 2013-04-11, roč. 2013, čís. 7, s. 265. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]