Alegranza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alegranza
Alegranza 3D version 1.gif
Alegranza
Alegranza
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alegranza je neobydlený ostrov v Atlantském oceánu, nejsevernější z Kanárských ostrovů.[1] Patří k obci Teguise v Provincii Las Palmas a je v soukromém vlastnictví. Ostrov je součástí přírodního parku souostroví Chinijo. Hnízdí zde buřňák šedý.[2]

Alegranza má rozlohu 10,2 km².[3] V jižní části se nachází vyhaslá sopka s nadmořskou výškou 289 metrů, severní část je rovinatá a pokrytá pískem. Na východním pobřeží se nachází maják Faro de Punta Delgada z roku 1865, vysoký patnáct metrů.

Název ostrova znamená ve španělštině „radost“. Podle místní pověsti mořeplavec Jean de Béthencourt tímto pojmenováním vyjádřil své pocity při spatření ostrova.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historia Natural de la Macaronesia. macaronesian.org [online]. [cit. 2020-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The Hidden Lagoon in Alegranza, the Secret Canary Island | buzztrips.co.uk. buzztrips.co.uk [online]. [cit. 2020-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Description Alegranza Chinijo Archipelago - Canary Islands | characterization island | 2018 - 2019. www.islandseurope.com [online]. [cit. 2020-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Lanzarote History Facts and Timeline: Lanzarote, Canary Islands, Spain. www.world-guides.com [online]. [cit. 2020-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]