Alberto Braglia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alberto Braglia
Alberto Braglia.JPG
Osobní informace
Datum narození 23. března 1883
Místo narození Campogalliano
Datum úmrtí 5. února 1954 (ve věku 70 let)
Místo úmrtí Modena
Občanství Itálie
Sportovní informace
Sport sportovní gymnastika
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Sportovní gymnastika na LOH
zlato Londýn 1908 víceboj
zlato Stockholm 1912 víceboj
zlato Stockholm 1912 družstva

Alberto Braglia (23. března 1883 Campogalliano5. února 1954 Modena) byl italský sportovní gymnasta, zvaný „fakír z Modeny“, trojnásobný olympijský vítěz.

Od dětství cvičil v klubu Società del Panaro Modena. Na Athénských olympijských mezihrách v roce 1906 získal dvě stříbrné medaile: v pětiboji a šestiboji. Součástí obou soutěží, které se v takové podobě objevily pouze na těchto hrách, byl kromě gymnastických disciplín také skok vysoký a skok daleký. Medaile z meziher však Mezinárodní olympijský výbor nepovažuje za oficiální.

Na Letních olympijských hrách 1908 vyhrál Braglia víceboj jednotlivců. V roce 1909 získal s italským mužstvem bronzovou medaili na mistrovství světa ve sportovní gymnastice. Původně pracoval v továrně na tabák, po olympiádě se začal živit jako cirkusový akrobat a ztratil tím amatérský status, který si ale stačil obnovit před olympiádou 1912, kde vyhrál víceboj jednotlivců i družstev. Byl prvním, kdo obhájil olympijský titul v individuálním víceboji, po něm to dokázali jen Viktor Čukarin, Sawao Kató a Kóhei Učimura. Na hrách 1912 byl také vlajkonošem italské výpravy.

Bojoval v první světové válce, působil jako artista a provozoval malou restauraci. Na olympiádě 1932 byl trenérem italského gymnastického týmu, který vyhrál soutěž družstev a získal tři individuální prvenství. O svou restauraci přišel při bombardování za druhé světové války a v závěru života byl závislý na rentě, kterou pobíral od Italského olympijského výboru. Zemřel v roce 1954 na arterosklerózu, v roce 1958 byl na jeho počest sportovní stadion v Modeně pojmenován Stadio Alberto Braglia.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]