Albert Marquet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albert Marquet
Albert Marquet (1875-1947), c. 1920s.jpg
Rodné jméno Pierre Léopold Albert Marquet
Narození 27. března 1875
Bordeaux
Úmrtí 13. června 1947 (ve věku 72 let)
Paříž
Povolání malíř a spisovatel
Manžel(ka) Marcelle Marquet (od 1923)
Významná díla Paysage, baie méditerranéenne, vue d'Agay
Quai des Grands-Augustins
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albert Marquet, celým jménem Pierre-Albert Marquet (27. března 1875 v Bordeaux14. července 1947 v Paříži) byl francouzský malíř.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Tak jako jeho přátelé Henri Matisse a André Derain, byl vyznavačem fauvismu. Maloval Paříž a její okolí, mosty na Seině a noční osvětlené ulice, Paříž pod sněhem nebo pod sluncem.

Stejně jako Claude Monet vytvářel série, ve kterých zachycoval změny světla v závislosti na ročním období a denním čase. Tak v letech 1905 a 1906 vytvořil řadu na téma Quai des Grands-Augustins, které viděl z okna svého ateliéru v domě č. 25, který v roce 1905 koupili jeho rodiče.

Byl součástí generace postimpresionistů. V roce 1905 se podílel na výstavě "Fauves", která způsobila rozruch svým pojetím tvarů a barev. Tento způsob tvorby později opustil. K jeho oblíbeným motivům patřila voda, ať už řeka Seina a její nábřeží nebo přístavy v severní Africe v Alžíru, Bejaia, Oranu, Tunisu nebo La Goulette.

Od roku 1919 hodně cestoval, navštívil zejména Tunisko a Alžírsko. Pobýval také v severní Francii, Belgii a Holandsku. V letech 1919-1939 žil mimo jiné v Poissy, Triel-sur-Seine a Méricourt, kde maloval krajinu Seiny.

Na počátku roku 1939 se přestěhoval do La Frette-sur-Seine. Před německou invazí odešel do Alžírska, kde žil až do konce druhé světové války. V roce 1945 se vrátil do Francie a střídavě pobýval v Paříži a La Frette-sur-Seine, kde je pohřben.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albert Marquet na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]