Albert Marquet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Albert Marquet
Černobílá fotografie
Rodné jménoPierre Léopold Albert Marquet
Narození27. března 1875
Bordeaux
Úmrtí14. června 1947 (ve věku 72 let)
Paříž
Příčina úmrtírakovina prostaty
Alma materNárodní vysoká škola krásných umění
Národní vysoká škola dekorativních umění
Povolánímalíř a kreslíř
Manžel(ka)Marcelle Marquet (od 1923)
OvlivněnýHenri Matisse
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albert Marquet, celým jménem Pierre-Albert Marquet (27. března 1875 v Bordeaux14. července 1947 v Paříži) byl francouzský malíř.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Tak jako jeho přátelé Henri Matisse a André Derain, byl vyznavačem fauvismu. Maloval Paříž a její okolí, mosty na Seině a noční osvětlené ulice, Paříž pod sněhem nebo pod sluncem.

Stejně jako Claude Monet vytvářel série, ve kterých zachycoval změny světla v závislosti na ročním období a denním čase. Tak v letech 1905 a 1906 vytvořil řadu na téma Quai des Grands-Augustins, které viděl z okna svého ateliéru v domě č. 25, který v roce 1905 koupili jeho rodiče.

Byl součástí generace postimpresionistů. V roce 1905 se podílel na výstavě "Fauves", která způsobila rozruch svým pojetím tvarů a barev. Tento způsob tvorby později opustil. K jeho oblíbeným motivům patřila voda, ať už řeka Seina a její nábřeží nebo přístavy v severní Africe v Alžíru, Bejaia, Oranu, Tunisu nebo La Goulette.

Od roku 1919 hodně cestoval, navštívil zejména Tunisko a Alžírsko. Pobýval také v severní Francii, Belgii a Holandsku. V letech 1919-1939 žil mimo jiné v Poissy, Triel-sur-Seine a Méricourt, kde maloval krajinu Seiny.

Na počátku roku 1939 se přestěhoval do La Frette-sur-Seine. Před německou invazí odešel do Alžírska, kde žil až do konce druhé světové války. V roce 1945 se vrátil do Francie a střídavě pobýval v Paříži a La Frette-sur-Seine, kde je pohřben.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albert Marquet na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]