Albanské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lago Albano
Albanské jezero
Albanské jezero
Poloha
SvětadílEvropa
StátItálieItálie Itálie
RegionLazioLazio Lazio
ProvincieMetropolitní město Řím
ObceAlbano Laziale, Castel Gandolfo
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha6 km²
Délka3,5 km
Šířka2,3 km
Objem460 000 m³
Max. hloubka170 m
Ostatní
Typjezero
Nadm. výška293 m
Pobřeží10 km
Odtok vodyantický odtokový tunel
SídlaCastel Gandolfo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albanské jezero (italsky Lago Albano, také Lago di Castelgandolfo) se nachází v Albanských horách v centrální italské oblasti Latium, jihovýchodně od Říma. Je to složitě vytvořený maar, který vznikl v kaldeře starého vulkánu.[1] Často je mylně označováno jako kráter sopečného komplexu Vulcano Laziale.

Popis a vznik[editovat | editovat zdroj]

S obvodem asi 10 km má rozlohu 6 km². Je hluboké až 170 m. Hladina vody v jezeře je regulována starodávným odvodňovacím tunelem, který byl údajně postaven v roce 398 před Kristem (podle věštírny v Delfách). Od sousedního jezera Nemi ho odděluje hora Monte Cavo.

Takzvaná Artemisio-Tuscolana-Caldera, ve které se později formovalo jezero Albano, vznikla během období erupce se 6 velkými explozivními erupcemi před 560 000 a 350 000 lety. Objem vyvržených sopečných materiálů činil nejméně 280 kubických kilometrů. V sopečném kráteru se později v důsledku freatomagmatických erupcí vytvořily nové vulkanické objekty a explosivní krátery (maary) a asi před 69 000 lety tak výbuchem maaru vzniklo dnešní jezero Albano.

Historické zprávy o erupcích v římských dobách jsou nejisté, ale seismické roje s dobou trvání až 2 roky byly potvrzeny.[2] Poslední významné (k lednu 2017) nastaly v letech 1989 a 1990.[3]

Od poloviny 90. let 20. století hladina jezera významně poklesla. Důvodem je velké množství vody využívané okolními komunitami a papežskými zahradami.

Jezero je pojmenováno podle města Albano Laziale, ale jezero samotné patří do katastru obce Castel Gandolfo.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albaner See na německé Wikipedii.

  1. Albaner See ve Global Volcanism Program der Smithsonian Institution (anglicky)
  2. Mehrere Erdbeben bei Colli Albani | Erdbebennews [online]. [cit. 2021-04-24]. Dostupné online. (německy) 
  3. Giovanni Chiodini, Franco Tassi, S. Caliro, Claudio Chiarabba, O. Vaselli, Dmitri Rouwet: Time-dependent CO2 variations v Lake Albano associated with seismic activity. Ve: Bulletin of Volcanology. Svazek 74, č. 4, květen 2012, S. 861–871

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Renato Funiciello, Guido Giordano, Donatella De Rita, Maria Luisa Carapezza, Franco Barberi: L’attività recente del cratere del Lago Albano di Castelgandolfo. Ve: Rendiconti Lincei. Scienze Fisiche e Naturali. Svazek 13, č. 3, 2002, S. 113–143.
  • Dmitri Rouwet, Giovanni Chiodini, Cecilia Ciuccarelli, Alberto Comastri, Antonio Costa: Lago Albano, the “anti-Nyos-type” lake: The past as a key to the future. Ve: Journal of African Earth Sciences. Svazek 150, únor 2019, S. 425–440,

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]