Alamannie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alamannie
Alamannia
 Horní Germánie 3. století911 Švábské vévodství 
Geografie
Mapa
Alemania (žlutě) a Horní Burgundsko v 10. století
žádné
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
kmenová konfederace, později monarchie
Franská říšeFranská říše Franská říše (496, 539843)
Ostrogótské království (496539)
Východofranská říšeVýchodofranská říše Východofranská říše (843911)
Vznik
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Horní Germánie Horní Germánie
Následující
Švábské vévodství Švábské vévodství

Alamannie, Alemannie, Alamannské království, později Alamannské vévodství, byl státní útvar, který existoval zhruba od 3. století, zhruba do roku 911. Je řazen mezi tzv. barbarské státy. Vytvořil ho germánský kmen Alamanů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stát vznikl někdy poté, co kmen roku 213 překročil limes, tedy hranici Římské říše. Alamani expandovali z povodí řeky Mohan během 3. století, útočili na římské provincie a usazovali se na levém břehu řeky Rýn, počínaje 4. století.

Oblast osídlená Alamany mezi 3. až 6. stoletím s vyznačenými místy jejich bitev

Alamannie byla během 4. až 5. století ovládaná nezávislými kmenovými králi, ale v 6. století ztratila nezávislost a stala se vévodstvím Franské říše, posléze Východofranské (krátce, v letech 496–539, byla součástí Ostrogótského království). Za vlády východofranského krále Konráda I. Mladšího (vládl v letech 911 až 918) bylo území Alamannie v roce 915 integrováno do Švábského vévodství a jako samostatná jednotka definitivně zaniklo. Ještě do 12. století byly nicméně pojmy Švábsko a Alamannie užívány jako synonyma. Stopy po osobitém původu území jsou však znatelné až do dnešních dnů, a to na jazykové úrovni.

Pozůstatkem Alamannie je alemanština (alemanská němčina), jíž se mluví ve francouzském Alsasku, německém Bádensku a Švábsku, v německy mluvící části Švýcarska a v rakouském Vorarlbersku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alamannia na anglické Wikipedii.