Přeskočit na obsah

Alamanda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxAlamanda
alternativní popis obrázku chybí
Alamanda počistivá (Allamanda cathartica)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhořcotvaré (Gentianales)
Čeleďtoješťovité (Apocynaceae)
Rodalamanda (Allamanda)
L., 1771
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alamanda (Allamanda) je rod rostlin z čeledi toješťovité. Jsou to liány a keře s přeslenitými jednoduchými listy a velkými, žlutými nebo výjimečně purpurovými květy. Rod zahrnuje 15 druhů a je rozšířen v tropické Americe. Nejznámějším zástupcem je alamanda počistivá, pěstovaná v tropech celého světa jako okrasná liána a využívaná v domorodé medicíně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Alamandy jsou dřevnaté liány nebo vzpřímené keře, ronící bílý latex. Listy jsou jednoduché, v přeslenech nebo na horních nodech někdy vstřícné či střídavé. Na bázi řapíku jsou četné prstovité žlázky. Květy jsou velké a nápadné, uspořádané ve vrcholových nebo zdánlivě úžlabních, chudokvětých chocholících. Kalich je hluboce členěný na 5 obvykle silně nestejných, lupenitých laloků. Koruna je žlutá nebo výjimečně purpurová (Allamanda blanchetii), nálevkovitá. Okraje korunních laloků se překrývají směrem doleva. Tyčinky jsou zanořené v úzké části korunní trubky a mají velmi krátké nitky. V květech je dužnatý, miskovitý, celistvý nebo lehce pětilaločný nektáriový terč. Semeník obsahuje jedinou komůrku s mnoha vajíčky. Čnělka je nitkovitá, zakončená hlavatou, krátce dvoulaločnou bliznou. Plodem je kulovitá, eliptická nebo zploštělá, ostře ostnitá tobolka pukající 2 chlopněmi. Obsahuje mnoho zploštělých semen. Semena jsou křídlatá nebo mají blanitý okraj.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod alamanda zahrnuje 15 druhů.[3] Je rozšířen v tropické Americe od Mexika po Argentinu.[1] Alamanda počistivá roste zplaněle i v jiných částech tropů, např. na Karibských ostrovech, Floridě, Myanmaru, Thajsku nebo Indii.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Allamanda je v rámci čeledi Apocynaceae řazen do podčeledi Rauvolfioideae a tribu Plumerieae. Mezi příbuzné rody ze stejného tribu náleží např. rody Cerbera, Plumeria a Thevetia.

Obsahové látky a jedovatost[editovat | editovat zdroj]

Alamandy jsou jedovaté. Alamanda počistivá obsahuje plumericin, látku s dráždivým účinkem na trávicí trakt. Je obsažena v kůře, šťávě, listech i plodech. Rostlina při požití způsobuje zejména břišní křeče a průjem.[5]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Alamanda počistivá (Allamanda cathartica) je pěstována v tropech celého světa jako okrasná liána. Řidčeji jsou pěstovány i jiné druhy, zejména keřovitý druh Allamanda schottii nebo purpurově kvetoucí Allamanda blanchetii. Existují i okrasné kultivary, například plnokvěté formy alamandy počistivé. Kříženec neznámého původu, Allamanda 'Cherries Jubilee', má velké, růžovopurpurové květy.[6] Alamanda počistivá je používána v domorodé medicíně tropické Ameriky při ošetřování různých neduhů.[7] Lze se s ní setkat ve sklenících českých botanických zahrad.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. II). Missouri: Timber Press, 1995. ISBN 0-88192-326-5. (anglicky) 
  2. LI, Bingtao; LEEUWENBERG, Antony J. M.; MIDDLETON, David J. Flora of China: Allamanda [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. The Plant List [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-05-23. (anglicky) 
  4. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  5. NELSON, L.S. et al. Handbook of Poisonous and Injurious Plants. New York: Springer, 2007. Dostupné online. ISBN 978-0387-31268-2. (anglicky) 
  6. LLAMAS, Kirsten Albrecht. Tropical Flowering Plants. Cambridge: Timber Press, 2003. Dostupné online. ISBN 0-88192-585-3. (anglicky) 
  7. DUKE, James A. et al. Duke's Handbook of Medicinal Plants of Latin America. London: CRC Press, 2009. ISBN 978-1-4200-4316-7. (anglicky) 
  8. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-15. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]