Al-Savana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
v pozadí areál Victoria Augusta a ješiva Bejt Orot, v popředí čtvrť al-Sawana

al-Savana nebo al-Sawana (hebrejsky: א-סוואנה) je arabská čtvrť v centrální části Jeruzaléma v Izraeli, ležící ve Východním Jeruzalému, tedy v části města, která byla okupována Izraelem v roce 1967 a začleněna do hranic města.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce cca 750 metrů, necelý 1 kilometr východně od Starého Města. Na jihu s ní sousedí arabská čtvrť at-Tur, za jejíž severní součást bývá al-Sawana někdy považována.[1] Zaujímá západní svahy severojižního hřbetu, jenž z východu lemuje centrální oblast Jeruzaléma. V této lokalitě jsou dílčími vrcholy tohoto pásu Hoře Olivetské a Hora Skopus. Na západě leží čtvrť Bab az-Zahra a Vádí al-Džoz, na severu pak na vrcholu hory Skopus stojí kampus Hebrejské univerzity. Východně od městské části stojí na vrcholu hřbetu areál nemocnice a kostela Augusta Victoria. Severně od čtvrti prochází zčásti tunelem pod Horou Skopus silnice spojující centrum města a východní předměstí (Derech Har ha-Cofim), která se pak napojuje na dálnici číslo 1. Al-Sawana leží nedaleko Zelené linie, která do roku 1967 rozdělovala Jeruzalém (i Hora Skopus byla v letech 1949-1967 izraelskou enklávou).[2][3] Severozápadní svahy hor Olivetské zaujímá Národní park Emek Curim.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Measures Aimed at Creating a Jewish Majority in Jerusalem [online]. pchrgaza.org [cit. 2011-06-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. AlTur, Jerusalem, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-18]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  3. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-18]. Dostupné online. (hebrejsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]