Al-Džadída

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Al-Džadída
ⵎⴰⵣⵖⴰⵏ/ⵊⴷⵉⴷⴰ/الجديدة
El Jadida panorama.jpg
Poloha
Souřadnice 33°14′ s. š., 8°30′ z. d.
Nadmořská výška 1 m n. m.
Časové pásmo UTC+0
Stát Maroko Maroko
Al-Džadída
Red pog.svg
Al-Džadída
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 144400 (2004[1])
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Al-Džadída (berbersky ⵎⴰⵣⵖⴰⵏ, arabsky الجديدة‎‎, dříve Mazagan, Mazagão, El - Jadida) je přístavní město na atlantském pobřeží Maroka. Patří k stejnojmenné provincii Al-Džadída.


Opevnění[editovat | editovat zdroj]

Historické opevnění centra města patří od roku 2004 mezi Světová dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno jako výjimečný příklad prolnutí marockých a evropských vlivů. Za zvlášť historicky významné budovy je považována cisterna, která byla součástí prvního opevnění vybudovaného Portugalci - tzv. "Castelo Mazagao", postaveném ještě ve stylu portugalských pozdně středověkých pobřežních pevností.

Další portugalská fáze budování fortifikace města urychleně začala v roce 1541, po dobytí nedaleké portugalské pevnosti Santa Cruz na mysu Gué v oblasti dnešního Agadiru šarífou Abu Abdullahem Muhammadem I. z dynastie Saadů. Král Jan III., syn krále Manuela I. Šťastlivého, rozhodl o vybudování moderní pevnosti v "italském" stylu a svěřil vedení skupiny nejlepších architektů země svému bratrovi Ludvíkovi (Luísovi, 1506-1555), který byl nadstandardně vzdělán jak v matematice, tak v architektuře.

K renomovaným pevnostním architektům podílejícím se na budování pevnosti patřil Benedetto da Ravenna, jenž předtím působil ve službách Karla V., Joao de Castilho, jeden z nejvýznamnějších stavitelů manuelské éry, Diego de Torralva, patřící k hlavním portugalským renesančním architektům, i budoucí královský stavitel portugalských pevností Miguel de Arruda či Francisco de Holanda, který se právě vrátil ze studijní cesty v Itálii podpořené královským stipendiem.

Pevnost se v této oblasti plánovala postavit přibližně 20let, uvažovalo se o ní již na sklonku vlády krále Manuela. Až v letech 1541-1542 tu v rekordním čase bylo vybudováno město obklopené na svou dobu jedním z nejmodernějších opevnění.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

V letech 1502 až 1769 bylo město v držení Portugalců pod jménem Mazagão, poté jej získal marocký sultán Mohammad III. Evakuované portugalské obyvatelstvo bylo z velké části přesídleno do Brazílie, kde založilo obec Nova Mazagão (v Amapá).

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Z města probíhá vývoz mandlí, kukuřice, cizrny, ovčí vlny, vosku a vajec. Naopak je dovážena bavlna, cukr, čaj a rýže.

Kvalita místních pláží je ovlivněna znečištěním z přístavů a továren u pobřeží.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku El Jadida na anglické Wikipedii.

  1. Population légale du Maroc (RGPH 2004)

Zdroje:[editovat | editovat zdroj]

Cizojazyčné:

  • MOREIRA, Rafael. A Construção de Mazagão – cartas inéditas 1541-1542, Lisboa, 2011.Vydané dokumenty ke stavbě opevnění.

České:

  • KYSILKOVÁ, Kristyna. Manuelská gotika a její vztah k pozdně gotické architektuře ve střední Evropě. Disertační práce, Praha, FA ČVUT, 2015, 287 s.
  • STANĚK Karel. K charakteru a významu portugalských aktivit v Maroku (1415-1769), rigorózní práce, FF UK, 2011.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]