Aláuddín Muhammad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aláuddín Muhammad
Mort de Muhammad Hwârazmshâh.jpeg
Narození 1169
Úmrtí prosinec 1220 (ve věku 50–51 let)
Abaskun
Příčina úmrtí pleuritida
Povolání vojevůdce
Nábož. vyznání sunnitský islám
islám
Manžel(ka) Ay-Chichek
Děti Jalal ad-Din Mingburnu
Qutb ad-Din Uzlaq-Shah
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ18659450
Rodiče Ala ad-Din Tekish a Terken Khatun
Funkce šáh (Chórezm; 1200–1220)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aláuddín Muhammad (někdy nazývaný též Ala ad-Din Muhammad II, plným jménem: Ala ad-Dunya wa ad-Din Abul-Fath Muhammad Sanjar ibn Tekish) – byl šáhem Chórezmské říše v letech 12001220. Jeho předek byl otrokem seldžuckých Turků, který se ale nakonec stal místokrálem malé říše v regionu Chorezm. Aláuddín je nejvíce známý územní expanzí Chórezmské říše, ale též následným hrubým podceněním síly Mongolů vedenými Čingischánem a konečným katastrofickým koncem této říše.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Poté, co zemřel jeho otec, nastoupil na jeho místo. Nicméně musel hned od začátku vlády bojovat s dynastií Ghurid ovládající přibližně území současného východního Iráku. Posléze dobyl města Herat, Samarkand, Taškent a většinu území původně patřící seldžucké říši a následně se prohlásil šáhem (perský titul pro krále). Roku 1212 šáh porazil Gurchána Kutluka a zahájil ofenzivu proti jeho karakitánskému chanátu, jehož území zakrátko ovládl. Chórezmská říše v té době ovládala prostor od řeky Syrdarja a téměř všechny cesty vedoucí do Bagdádu a od Kaspického moře k řece Indus na východě.

Pád[editovat | editovat zdroj]

V době vrcholu Chórezmské říše však na východě Asie vznikla obrovská Mongolská říše pod vedením mocného Čingischána. V té době již sjednotil mongolské kmeny a dobyl dvě třetiny současné Číny. Roku 1218 odeslal Čingischán své emisary k chórezmskému šáhovi. Hlavním oficiálním cílem těchto emisarů bylo vyjednat zpřístupnění obchodních cest, například hedvábné stezky, mezi Asií a východní Evropou. Ale Aláuddín, hrubě podceňující sílu svého východního protivníka, nechal mongolské vyslance popravit a údajně poslal jejich hlavy zpět Čingischánovi. Toto znamenalo pro Čingischána otevřené vyhlášení války a okamžitě vtrhl do země. Mongolové následně dobyli a zničili celou Chórezmskou říši způsobem, který svou brutalitou přesáhl i tehdejší kruté zvyklosti.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Aláuddínovi se povedlo mongolskému nájezdu uniknout, posléze hledal útočiště v celém Chorásánu. Brzy poté však zemřel na zánět pohrudnice na jednom z ostrovů Kaspického moře poblíž přístavu Abaskun.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muhammad II of Khwarezm na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]