Akrotatos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Akrotatos
Narození4. století př. n. l.
Úmrtí262 př. n. l.
Megalopolis
Povolánívládce
Partner(ka)Chilonis
DětiAreus II
RodičeAreus I.
RodAgiovci
PříbuzníGyrtias (babička)
Funkcespartský král
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Akrotatos (starořecky Ἀκρότατος) byl králem Sparty od roku 265 před Kr. do roku 262 před Kr. Pocházel z královské rodiny Agiovců. Jeho spolukrálem z královského rodu Eurypontovců byl Eudamidas II. (275 - 244 před Kr.).

Byl synem a nástupcem Area I., který v roce 265 před Kr. zemřel v boji během Chrémonidovej války při Korintu. Akrotatos si jako mladý korunní princ začal nezákonný milenecký vztah s Chilonis, která byla mladou manželkou otcova strýce Kleonyma. Kleonymos byl již v minulosti zklamaný, když ho Gerúsia nezvolila za krále Sparty.

Po tom všem v roce 272 před Kr. Kleonymos okamžitě opustil Spartu av Makedonii požádal Pyrrha epirští o vojenskou podporu na ovládnutí Sparty. Pyrrhos souhlasil, neboť zamýšlel vítězstvím získat kontrolu nad celým Peloponésem. Využili nepřítomnost krále Area, který byl s 2 000 vojáky na vojenské expedici na Krétě a zaútočili. Vojsko Sparty porazili v otevřeném boji, ale dobýt Spartu se jim nepodařilo. Akrotatos organizoval obranu Sparty a díky udatnosti obránců vydrželi, dokud se jeho otec Areus s vojskem vrátil a i za pomoci vojska z Argu Spartu ubránili. Pyrrhos hned potom zaútočil na Argos, kde zemřel při pouličních bojích.

Akrotatos se po těchto událostech oženil s Chilonis a když otec Areus v roce 265 před Kr. zemřel, stal se králem Sparty. Vládl krátce, do roku 262 před Kr. V bitvě proti tyranovi Aristodemovi při megapolisu padl, krátce poté mu Chilonis porodila syna Area, který se stal jeho následníkem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Akrotatos (kráľ Sparty) na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]